
Планинското колоездене (MTB) предлага разнообразие от дисциплини – от крос-кънтри (XC) и ендуро (enduro) до екстремния даунхил (downhill) стил. Всеки от тях изисква специфична екипировка, която да осигури комфорт, безопасност и ефективност. В тази статия ще разгледаме основните категории екипировка според дисциплината, за да помогнем на всеки от вас да се чувства комфортно докато кара.
Крос кънтри / XC
XC дисциплината изисква лека и дишаща екипировка, която да не ограничава движението и да осигурява добра вентилация. Леки и аеродинамични каски с добра вентилация, без челюстна защита, с въртящ механизъм за стягане. Тесни и дишащи дрехи, които намаляват съпротивлението на въздуха, както и леки обувки с твърда подметка за ефективно педалиране. Вашата екипировка трябва да е подходяща за дълги преходи, да е бързосъхнеща и да не ограничава движенията.
Каска
Каската за XC трябва да бъде лека и удобна, тъй като вероятно ще се налага да я носите с часове. За всички дисциплини и всякакво каране най-безопасният вариант за каска е такава със защита, например MIPS (информация по-надолу). Тези каски имат въртящ механизъм за стягане и е по-лесно да намерите правилния размер за вас. Тук броят на отворите за вентилация е много важен като за XC отворите варират между 10 и 30. Имайте предвид, че не само броят е от значение, но и тяхното разпределение. Има каски с 16 отвора, които вентилират по-добре от каски с 23. За състезателно XC обикновено се използват каски без козирки, тъй като те увеличават съпротивлението на въздуха и добавят минимално, но доста важно тегло. Ако не се състезавате и карате на дълги разстояния в гората, лека каска, със среден брой отвори и малка козирка ще ви свърши перфектна работа. Ако не се състезавате, но карате и в града или имате шосеен велосипед-каска без визьор би била супер за вас, както в гората, така и на пътя.
Очила
Очилата за XC трябва да бъдат леки, удобни и да пасват перфектно на формата на лицето ви. При очилата най-важна е видимостта и защитата от слънчеви лъчи и насекоми. Рамката и формата на очилата се избират по ваше предпочитание и формата на лицето ви, докато плаката е важно да е съобразена с терена и условията на каране.
Как да изберете подходящата плака и цвят:
Фотохромна плака (Variomatic): адаптира се от категория S1 до S3 в зависимост от светлината.
Категория S2: Подходяща за облачно до частично слънчево време.
Категория S3: Най-добра за ярко слънце и открити терени.
Цветове:
Сиви: Намаляват яркостта без да изкривяват цветовете.
Огледални: Отразяват светлината и намаляват отблясъците.
Жълти/оранжеви: Подобряват контраста при слаба светлина и шарени сенки.
Джърси
Джърсито за XC трябва да е леко, проветриво и да приляга плътно по тялото за повече аеродинамика. Има джърсита с цип отпред, които ви дават възможност за допълнителна проветривост. Някои джърсита имат джобове в долната част на гърба, които може да се окажат ценни, защото ако не носите чанта, най-вероятно тези джобове ще са единствените, които имате.
Панталон
Най-подходящи и удобни за XC и педалиране са клиновете с подложка. Те са леки и дишащи, не ограничават движенията и намаляват съпротивлението на въздуха. Повечето от тях имат и презрамки, за перфектно прилягане. Ако не карате на дълги разстояния и не се състезавате с часове, обикновените шорти са вариант. Ако карате на дълги разстояния обаче, не рискувайте и си купете клин с подложка, защото колкото повече време карате, толкова по-твърда се усеща седалката.
Ръкавици
Всякакви леки и тънки, дишащи ръкавици са подходящи за каране на велосипед. Ако не се състезавате може да изберете и такива с къси пръсти. Ако се състезавате и искате да сте по-защитени, то ръкавиците с дълги пръсти са за вас. Изберете такива без протектори и излишни защити отгоре, за да са възможно най-удобни за дълги карания. Може да изберете такива с гел в частта на дланите, за допълнително удобство.
Обувки
Обувките за XC трябва да са леки и със сравнително твърда подметка, която да ви позволява да насочвате цялата мощност към педалите. Тук обикновено говорим за обувки за клипс педали, тъй като те са предпоставка за по-лесно педалиране и държат крака ви в правилната позиция на педала, спрямо коленете и таза, като така предотвратяват контузии. Ако се състезавате ви предлагаме едни от най-добрите обувки, с които карат състезателите от Световната купа:
Новите обувки Specialized S-Works Recon SL са перфектен пример. Благодарение на над 100,000 сканирания, извлечени от данните на RETÜL, Specialized надминава себе си, като добавя по-широка карбонова подметка, която пасва идеално на всички форми на човешкото стъпало. Вътрешната конструкция I-Beam увеличава твърдостта и здравината, без да се изискват допълнителни подсилвания. Резултатът е обувка с удобна, регулируема и същевременно твърда конструкция, която пренася цялата мощност към педалите.
Обувките S-Works Recon са проектирани както отвътре, така и отвън според принципите на Body Geometry. Благодарение на почти две десетилетия разработки и анализ на данни, тези обувки предлагат висока производителност без никакви недостатъци. Благодарение на варус подкрепата, надлъжния свод и метатарзалното бутонче, кракът остава в оптимална позиция по време на каране, като запазва правилно подравняване с коленете и таза, което прави карането по-комфортно и предотвратява травми.
Ако пък не се състезавате, просто изберете обувки с твърда конструкция, за да не губите сила докато педалирате: Force mtb hero 2
Ендуро / Enduro
Ендуро дисциплината комбинира елементи от изкачвания и спускания, което изисква вашата екипировка да бъде удобна и проветрива, но също така и достатъчно устойчива на удари и износване. Тук вече се изискват и протектори като наколенки, налакътници, протектор за гръб и гърди, както и маска. Много ендуро колоездачи не излизат да карат без раница или чанта за кръст, така че за тях също ще намерите информация тук.
Каска
Тук каските трябва да са леки, проветриви и да имат много добра защита. Те задължително трябва да имат козирка, защото тя, освен че предпазва от слънце и от дъжд, служи за защита от клони и при падания. Препоръчително е каските да са по дълги и отзад към врата. Повечето ендуро каски също имат въртящ механизъм за стягане и отново е лесно да намерите правилния размер за вас. Moже да ги карате с очила, а ако каската е по-дълга отзад - позволява и носенето на маска.
Ако искате да сте 100% защитени, независимо дали карате любителски или се състезавате препоръчваме fullface каска с челюстна защита, която не се разглобява, има достатъчно отвори и също така има система за защита MIPS.
Очила/Маска
Както по-горе споменахме, ако сте избрали да карате половинка каска, може да я карате с очила или с маска, в зависимост от това дали каската го позволява (дали е по-дълга отзад към врата). Тук се предполага, че ще карате в гората, където най-подходящи са прозрачните плаки.
Или най-новите ендуро маски: Fox Purevue
Протектори
Протекторите за ендуро трябва да са леки и удобни и да не ограничават движенията, защото все пак ще се налага и да педалирате. Обикновено такива са протекторите без кори. Вместо тях има предпазен гел, който е твърд и се втвърдява още при удар, като например D3O (информация по-надолу). Тези протектори обикновено се поставят като чорап, тоест нямат закопчаване и прилягат плътно.
Наколенки - Fox Enduro Sleeve
Налакътници - Fox Enduro Sleeve
Протектор за тяло
Fox Baseframe Pro Short Sleeve
Джърси
Джърсито за ендуро може да е с дълги или с къси ръкави, като за състезания е задължително да е с дълги. В тази дисциплина трябва да използвате протектор за тяло (гръб или цял протектор), съответно и налакътници ако не е цял. Джърсито трябва да бъде в размер, който да ви става и когато поставите протекторите.
Панталон (Бридж)
Можете да карате ендуро с къси и с дълги бриджове, като разбира се с дълги ще бъдете по-защитени. Късите със сигурност са по-удобни за въртене, така че в зависимост от това къде и какво ще карате изберете по-подходящите. Важно е вашият панталон да бъде дишащ и удобен, както и размерът да бъде съобразен с вашите наколенки (обикновено размерът за вас не би трябвало да се променя, освен ако наколенките не са прекалено обемни).
Ръкавици
Ръкавиците е пропоръчително да са с дълги пръсти, за да сте максимално защитени. Ендуро ръкавиците трябва да са леки, тънки и проветриви и да са точно по ръката ви.
Обувки
Ендуро обувките е добре да бъдат с твърда конструкция, за да пренасят колкото се може повече сила към педалите. Те трябва да са твърди и отпред при пръстите, за да предпазват от камъни и удари. За тази дисциплина също е добре да карате клипс педали и обувки, защото с тях се педалира по-ефективно, но доста карачи се придържат и към платформени педали. Тук биха ви свършили работа голяма част от обувките за каране на пазара. Всичко зависи от това какво харесвате вие. Обувки с BOA (информация по надолу) са най-практичен вариант, защото се стягат и отпускат лесно и са прибрани. Обувки с връзки също са вариант, като някои имат опция за прибиране на връзките така, че да не се закачат докато карате.
Чанта за кръст/раница
Ако карате на дълги разстояния и често сте сами е добре да имате раница или чантичка за кръст, където да съхранявате вода, нещо за хапване, инструменти и резервни части за спешни случаи. Повечето ендуро карачи не тръгват без такива. Една от най-купуваните и удобни чанти за кръст е Evoc Hip Pack 3, като има отделение за резервоар за вода, инструменти и резервни консумативи. Моделът е с вместимост 3 литра и е супер удобен за носене.
Има различни видове резервоари за вода с различна вместимост. Изберете го според чантата или раницата, която имате. Те обикновено изглеждат така:
Раницата трябва да е удобна, лека и практична. Тя трябва да приляга плътно и да не се размества докато карате, да има достатъчно и добре разположени закопчалки. Повечето раници имат и отделение за резервоар за вода.
Даунхил / Downhill / DH
За най-опасната дисциплина екипировката не е шега работа. Тук трябва да сте възможно най-добре защитени, да се чувствате добре и да ви бъде удобно, защото високите скорости, големите камъни и скокове ще ви предизвикат да дадете всичко от себе си.
Каска
Каската за спускане задължително трябва да е цяла (fullface) и трябва да е със специални отвори, които не позволяват да влизат неща като камъни и клони през тях. Силно препоръчително е да има защитна система като MIPS.
КАСКА FOX RAMPAGE RPC MIPS CPSC MT CAR
Маска
За спускане задължително се използва маска, която да предпазва очите от прах, клони, камъни и насекоми. Може да използвате всякакви маски, като препоръчваме да са с прозрачни плаки, за да виждате добре в гората.
Протектори за тяло
В тази дисциплина протекторите трябва да са дебели, да покриват възможно най-големи участъци от тялото и да пазят добре. Тук могат да се използват протектори с кори и с гел, като тези с гел са по-удобни.
Джърси
Джърсито за спускане трябва да е с дълъг ръкав и да пасва върху протектора ви за тяло. Ако се състезавате, е хубаво да знаете, че по последни изисквания на UCI джърсито трябва да е загащено, а в последно време модата е то да е тясно, отново за аеродинамика, както в XC дисциплината.
Fox Ranger Jersey, Fox Ranger Jersey
Панталон (бридж)
Бриджът за спускане се приема като част от протекцията, заради което е силно препоръчително да е дълъг, здрав и да приляга добре.
Обувки
Обувките за спускане трябва да са много здрави и твърди, за да предпазват от удари. Заради високите скорости препоръчваме обувки с BOA, за да няма какво да се закачи или обърка по време на каране. Клипс педали и обувки правят спусканията по-лесни и безопасни, без краката ви да подскачат докато карате.
Ръкавици
Ръкавиците за спускане трябва да са точно вашият размер. Това ще намали умората в ръцете и ще ви даде сигурност, че винаги ще може да натиснете спирачките.
MIPS
MIPS (Multi‑Directional Impact Protection System) означава „система за защита при многопосочен удар“. Това е слой с ниско триене, който се намира между подплатата и черупката на каската. При удар под ъгъл този слой се движи 10–15 мм, което помага да се редуцират въртеливите сили, пренасяни към мозъка. При типичен удар за планинското колоездене (особено ъглов) въртеливите сили могат да причинят „разтърсване“, защото мозъкът се върти в черепа. MIPS позволява каската да се "плъзне" леко върху главата, разсейвайки въртящата сила и намалявайки риска от контузии на мозъка и главата.
D3O
D3O е иновативен материал с прякора “умно уплътнение” – мек и гъвкав при нормални условия, но се втвърдява при удар. Това го прави идеален за защита, включително в протектори и облекла за колоездене, мото спортове и други. Той поглъща и разпръсква част от силата на удара и работи добре в широк спектър от температури и условия.
BOA
Eдна от най-иновативните и популярни системи за закопчаване е BOA® Fit System. Тази технология се използва широко при обувки за планинско колоездене и предлага много предимства в сравнение с традиционните връзки или велкро лепенки. BOA® се състои от микро-регулируем диск, който се върти, за да стегне обувката прецизно и водачи с ниско триене, които осигуряват плавно и равномерно затягане. Това позволява на обувката да прилегне към крака, като елиминира болезнените точки на натиск и осигурява оптимално предаване на енергията от крака към педалите. BOA системата предлага и микро-регулиране, което означава, че може да нагласите обувката много прецизно – дори по време на каране и с ръкавици. Освен това освобождаването е мигновено - просто дърпате диска и обувката се отваря лесно, което е много удобно, когато бързате или сте в планински условия. Едно от основните предимства на BOA е и устойчивостта ѝ на кал, вода и прах. За разлика от традиционните връзки, които могат да се замърсят или скъсат, BOA е устойчива на тежки условия и остава надеждна, дори след много карания.
Изборът на правилните гуми е един от най-важните фактори за безопасността и удоволствието при каране на планински велосипед. Правилната гума може да подобри сцеплението и скоростта, контрола и комфорта, докато неподходящият избор може да доведе до нестабилност, бързо износване и често спукване. Изборът на гуми зависи от вашия велосипед, вашия стил на каране и, разбира се, личните ви предпочитания. В тази статия ще ви помогнем в избора на най-добрите гуми Maxxis за вашия стил на каране и за вашия планински велосипед според: Размер (цолаж), Ширина, Грайфер, Смеска.
Ще разберете и какво е Mullet велосипед.
Размер (цолаж/диаметър) на гумите
Всяка една гума има маркировка, на която пише какъв е размерът, ширината, моделът, смеската и всички допълнителни екстри на гумата, ако тя има такива (например 27,5х2,4). Правилният размер на гумите може да подобри цялостното управление на велосипеда. Той се избира по това как и къде карате или ще карате вашия велосипед.
По диаметър всички гуми за велосипеди могат да бъдат разделени на следните групи:
- за детски велосипеди: 12-20 цола/ инча.
- за юношески велосипеди: 24-26 цола/ инча.
- за шосейни и гравъл велосипеди: 28 цола/ инча.
- за планински велосипеди: 26, 27,5 и 29 цола/ инча.
Съвременните планински велосипеди най-често се срещат с 27,5 или 29 цола гуми и те са най-предпочитаните от колоездачите.
Каква е разликата между 27,5 и 29 цола?
Проходимост
29-инчовата гума се характеризира с по-добра проходимост поради две основни причини - големият диаметър на гумата и малкият ъгъл на атака при срещане на препятствия на терена. Велосипед с такъв размер на гумите би бил много удобен по време на изкачване, тъй като преодолява неравностите на терена без особени затруднения. По отношение на спускането - 29- инчовата окръжност се засилва по-бавно, но веднъж набрала скорост, я поддържа много по-лесно, и отново прегазва неравностите по-лесно.
Маневреност
27,5-инчовата гума взема превес пред тази от 29” по отношение на маневреност. Логично е големината да е отговорна за тромавостта на гумата - поради високия център на тежестта, завоят би бил много по-труден. По-голямата гума набира много по-голяма скорост, но пък става по-трудно управляема, ето защо 27,5-инчовата гума осигурява по-голям контрол над велосипеда и се побира без проблем в по-тесни места, завои и трасета.
Ускорение
Подчинявайки се отново на физичните закони, 27,5-инчовата гума се завърта много по-бързо и по-лесно, отколкото по-голямата. Ако вземем за пример две гуми с еднаква ширина и модел, с размери на диаметъра от 27,5“ и 29”, по-малката ще ускори по-бързо без много теглителни усилия, за сметка на това пък 29-инчовата ще поддържа много по-дълго набраната инерция.
Тегло
Масата на велосипеда се определя от теглото на съставните му компоненти, следователно, размерът и теглото на гумите също са от значение. 29-инчовите гуми са малко по-тежки от 27,5-инчовите, което оказва влияние на теглото на целия ви велосипед и определено се усеща по-тромаво при каране.
Сцепление
Логично е по-голямата гума да “стъпва” на по-голяма площ, следователно сцеплението между гумата и настилката е много по-добро. От значение за коефициента на сцепление са и използваната каучукова смес, и моделът на гумата, но можем да заключим, че 29-инчовата гума се характеризира с по-добро сцепление.
Широчина на гумите според стил на каране
По-широките гуми по-добри ли са? Простият отговор е: Да, обикновено. По-добър отговор би бил, че зависи от вашия велосипед, стил на каране и терен, но по-голямата част от индустрията започва да усеща каква е идеалната ширина на гумите.
ПРЕДИМСТВА на широките гуми НЕДОСТАТЪЦИ на широките гуми
Повече сцепление По-голямо тегло
Повече комфорт Потенциални проблеми с клирънса
Повече увереност Различно усещане
По-широките гуми имат по-голяма контактна площ, което ви дава по-добро сцепление. Тъй като имат по-голям обем, можете да използвате по-ниско налягане в гумите, отколкото на по-тясна гума, което също подобрява сцеплението, а също така и комфорта. В резултат на това по-широките гуми могат да дадат на колоездачите повече увереност при спиране и завиване и да облекчат част от напрежението при неравни пътеки. Ако търсите подобрение, което ще ви даде най-голяма производителност за най-малко пари, преминаването към по-широки гуми е най-доброто решение.
Има няколко потенциални недостатъка на по-широките гуми. Най-големият е, че по-широката гума ще бъде по-тежка от тясната гума. По-тежката гума ще изисква повече енергия за ускорение, което ще направи трудните изкачвания малко по-тежки.
Усещането е въпрос на лични предпочитания. Някои колоездачи просто не харесват начина, по който прекалено широките гуми завиват. Други смятат, че широките гуми се усещат тромави и нестабилни. Понякога това е така, защото използват по-леки корпуси, за да намалят теглото, което няма да осигури опората в завой както гума с по-твърда странична стена. По-широките гуми се нуждаят от по-широки шини, които да ги поддържат. Ако искате да изберете широки гуми, най-добре е да се уверите, че шините ви са поне с 25 мм вътрешна ширина, като идеалната е 27-33 мм.
Като се има предвид всичко това, най-простият съвет, който можем да дадем на начинаещи до средно напреднали колоездачи, е просто да поставят най-широките гуми, които рамката и каплите им позволяват. За повечето колоездачи предимствата в сцеплението, комфорта и увереността ще надхвърлят потенциалните недостатъци и вероятно дори няма да забележат допълнителното тегло, докато карат.
Може ли да използвате гуми с различна ширина отпред и отзад?
Често срещана тактика, която много колоездачи използват, е да поставят по-широка гума отпред и по-тясна гума отзад. Има две причини за това. Първо, повечето вилки за планински велосипеди могат да поемат много по-големи гуми, отколкото рамката. Второ, увеличаването на обема на гумите прави по-голяма разлика в предната част на велосипеда, отколкото в задната. Много колоездачи ще използват по-широка предна гума за по-добро сцепление и комфорт и ще я комбинират с по-тясна задна гума, която се усеща по-лека и по-лесна за педалиране.
Най-добрата ширина на гуми за планинско колоездене за крос кънтри - 2.35"-2.4"
Тъй като са се превърнали в най-новия еталон за производителност, водещите производители на гуми произвеждат XC гуми в диапазона 2.35”-2.4” и повечето съвременни XC велосипеди могат безопасно да преминават през гуми с такава ширина. Въпреки че 2.4” гумите са по-тежки (обикновено 100-200 грама) от 2.25” гумите, допълнителното сцепление и комфорт, които те осигуряват са основното предимство за повечето крос кънтри колоездачи. Единственият случай, в който по-тясната гума може да е за предпочитане, е за каране по много гладки пътеки или изкачвания на хълмове, където теглото и бързото ускорение са по-важни.
По-широките 2.35”-2.4” XC гуми в момента са най-добрата комбинация от тегло, сцепление, комфорт и съпротивление при търкаляне, което ги прави перфектният универсален XC вариант. 2.25” гумите са по-леки, но е най-добре да се използват за гладък терен или велосипеди, които не могат да преминават през 2.4” гуми.
Най-добрата ширина на гуми за планинско колоездене за ендуро/спускане - 2.4”-2.5”
Гумата 2,4 инча е доста широка, но има и по-широки гуми и много съвременни велосипеди за трейл, ендуро и спускане могат лесно да преминат на гуми с 2,6 широчина. Но на най-високото ниво в спорта, колоездачите са склонни да се придържат към гуми 2,4 или 2,5 инча. Състезателите по спускане и ендуро карат велосипедите си до техния лимит и мнозина твърдят, че по-широките гуми не осигуряват агресивното захващане в завоите, от което се нуждаят. Това може да се дължи на фактори като разстоянието между грайфера и дизайна на корпуса, но засега изглежда, че гумите с размер 2,4-2,5 инча са идеалният избор.
Колоездачите, които се стремят към максимална скорост и производителност, трябва да се придържат към доказаните варианти с гуми 2,4”-2,5”. За всякакво каране по пътеки, всяка гума между 2,35” и 2,6” ще работи чудесно, но повечето редовни колоездачи вероятно ще се чувстват по-уверени, карайки с по-голяма гума 2,6”.
Какво е Mullet, мълет, мулет?
Велосипед тип „мълет“ или велосипед със смесени колела, е точно това, което може би сте си представяли: велосипед с 29-инчова капла отпред и по-малка, 27,5-инчова капла отзад. Смесването на размери колела не е нова идея, но тази конфигурация набира интерес напоследък, тъй като елитните състезатели от Световната купа и Enduro World Series започнаха да печелят състезания с тази формула. Идеята е да се комбинират скоростта и сцеплението на 29-инчовата гума с пъргавината и ниското тегло на 27,5-инчова. Но дали велосипедът тип „мълет“ е подходящ за тези, които не се състезават? Това може да се сведе до стила на каране и предпочитанията за пътеки.
Велосипедите тип „мълет“ може да се харесат на колоездачи, които ценят способността на 29-инчовите велосипеди да преодоляват препятствия с лекота, но ги намират за трудни за управление. По-малкото задно колело позволява по-остри завои и по-бързо ускорение при по-малки изкачвания, което прави велосипеда ,,мълет” по-подходящ от 29-инчовия за по-смесени пътеки с изкачване и спускания. Неравномерните размери на колелата също водят до различна геометрия, която е чудесна за по-стръмни спускания и по-големи препятствия. Велосипедистите, които карат крос кънтри, фокусирани върху дълги изкачвания по по-малко техничен терен, вероятно ще намерят двойна 29-инчова система за по-ефективна.
Грайфер/Шарка
Грайферът на гумата (протектор) е ключов за сцеплението, управлението и ефективността при различните терени. Изборът на подходяща шарка зависи от стила на каране и условията на пътеката.
При планинското колоездене шарката на протектора е прецизно проектирана според условията, в които ще се кара и всеки тип грайфер има своите силни и слаби страни.
Нисък и плътен грайфер
Този тип шарка е характерна с малки, гъсто разположени блокчета, които осигуряват минимално съпротивление при търкаляне.
Предимства:
Идеален за сухи и твърди терени
Осигурява бързо ускорение и висока скорост
По-лека конструкция
Недостатъци:
По-слабо сцепление на ронливи или кални повърхности
Лошо самопочистване – калта се задържа между блокчетата
Maxxis Ikon и Maxxis Aspen – типични XC гуми за състезателно каране
Висок и разреден грайфер
Тук грайферите са по-големи и с по-големи разстояния между тях, за да се осигури по-добро сцепление и самопочистване.
Предимства:
Отлично поведение на меки, кални и каменисти терени
По-добро захващане при спиране и изкачване
Ефективно самопочистване
Недостатъци:
По-високо съпротивление при търкаляне
Може да е тежка гума
Maxxis Minion DHF и Maxxis Minion DHR II – предпочитани за ендуро и спускания
Насочена шарка (Directional tread)
Насочените шарки са проектирани да работят оптимално в конкретна посока на въртене. Често предлагат агресивни ръбове за сцепление при завиване и спиране.
Предимства:
По-добро управление в завои
Повишена ефективност при спиране
Прецизно усещане на трасето
Недостатъци:
Трябва да се монтира правилно (в указаната посока)
По-малко ефективни при обратно движение или грешен монтаж
Maxxis Assegai – гума с изразена насочена шарка и максимално сцепление
Комбинирани шарки (Mixed tread)
Комбинираните грайфери съчетават различни видове блокчета в централната и страничната част на гумата, за да се постигне баланс между сцепление и търкаляне.
Предимства:
Универсални – подходящи за различни терени
Добро ускорение и сцепление при завиване
Подходящи за целогодишно каране
Недостатъци:
Не са оптимални за крайности (много кал или много твърд терен)
Могат да се износват неравномерно при неправилен избор
Maxxis Dissector – балансирана гума за All Mountain и ендуро
В зависимост от предпочитанията ви и условията, в които карате, изборът на правилна шарка е не по-малко важен от размера или ширината на гумата. Комбинирането на различни шарки за предната и задната гума също е често използвана стратегия – по-агресивна гума отпред за контрол, и по-бърза отзад за ефективност.
КРОС-КЪНТРИ (XC)
1. Maxxis Ikon
Тип: Лека, бърза гума с нисък грайфер
Най-добра за: Сухи/твърди терени, състезателно XC
Предимства: Ниско съпротивление при търкаляне, бързо ускорение
Смески: Dual или MaxxSpeed
2. Maxxis Aspen
Тип: XC гума със сцепление и контрол
Най-добра за: Бързи трасета с променлив терен
Предимства: Компромис между скорост и сцепление
Смески: MaxxSpeed
ТРЕЙЛ / ОЛ-МАУНТИН
1. Maxxis Forekaster (новата версия 2023+)
Тип: Универсална гума за разнообразни условия
Най-добра за: Смесен терен, лека кал, преходи
Предимства: Добро сцепление и самопочистване
Смески: 3C MaxxTerra
2. Maxxis Dissector
Тип: Агресивна, но бърза за задно колело
Най-добра за: Трейл и ендуро, твърди и смесени терени
Предимства: Ниско съпротивление + контрол в завои
Смески: 3C MaxxTerra или MaxxGrip
ЕНДУРО / ТЕХНИЧНО КАРАНЕ
1. Maxxis Minion DHF (отпред)
Тип: Най-популярна гума за ендуро каране
Най-добра за: Каменисти терени, спускания
Предимства: Страхотно сцепление в завои и на спиране
Смески: 3C MaxxTerra или MaxxGrip
2. Maxxis Minion DHR II (отзад или отпред за мокри терени)
Тип: Перфектно допълнение към DHF
Най-добра за: Ендуро/спускане, технични пътеки
Предимства: Агресивно спиране и сцепление
Смески: 3C MaxxTerra или MaxxGrip
3. Maxxis Assegai
Тип: Много добра гума за контрол и сцепление
Най-добра за: Влажни или сухи агресивни условия
Предимства: Мощно сцепление във всякакви посоки
Смески: 3C MaxxGrip
МОКРИ И КАЛНИ УСЛОВИЯ
Maxxis Shorty
Тип: Гума с дълбок грайфер за кал и хлъзгав терен
Най-добра за: Мека почва, мокри корени и кал
Предимства: Самопочистваща шарка, сцепление
Смески: 3C MaxxGrip
Смес и защита
Изборът на подходяща каучукова смес и защита на стените на гумата зависи от вашия стил на каране и терените, по които се движите. Комбинирането на различни смеси между предната и задната гума може да оптимизира представянето на велосипеда ви. Тези неща обикновено са изписани на стените на всяка гума.
Maxxis например използва иновативна технология с три каучукови смеси (3C), съчетавайки различни твърдости в една гума за оптимално представяне.
3C MaxxGrip
Най-меката и лепкава смес в гамата на Maxxis. Характеризира се с изключително сцепление, особено на мокри и хлъзгави терени, подобрява контрола при спускания.
Недостатъци: По-бързо износване в сравнение с по-твърдите смеси, по-високо съпротивление при търкаляне.
Препоръчителна употреба: Даунхил и ендуро каране, където максималното сцепление е приоритет.
3C MaxxTerra
Средна твърдост, балансираща между сцепление и бързина, по-ниско съпротивление при търкаляне в сравнение с MaxxGrip, по-дълъг живот на гумата.
Недостатъци: По-малко сцепление в сравнение с MaxxGrip, особено на мокри терени.
Препоръчителна употреба: Трейл и ол-маунтин каране, където се търси баланс между сцепление и бързо търкаляне.
MaxxSpeed
Най-висококачествена каучукова смес за крос-кантри състезания. Това е смес с високо съдържание на силиций, която намалява съпротивлението при търкаляне, като същевременно подобрява сцеплението на мокра настилка.
Препоръчителна употреба: ХС и състезателно ХС каране.
Защити
EXO Protection
Лека и гъвкава защита на страничните стени, устойчива на порязвания и абразия.
Предимства: Ниско тегло, подходящо за XC и трейл каране.
Недостатъци: По-малка устойчивост при агресивно каране и на скалисти терени.
EXO+ Protection
Комбинация от EXO и SilkShield слоеве за подобрена защита.
Предимства: По-голяма устойчивост на пробиви и порязвания в сравнение с EXO, подходяща за по-агресивно трейл и ол-маунтин каране без значително увеличение на теглото.
Недостатъци: Малко по-тежка от EXO.
Double Down (DD)
Двойно-пластова конструкция с 120 TPI и за допълнителна защита.
Предимства: Висока устойчивост на пробиви и странични деформации. Подходяща за агресивно ендуро каране и електрически планински велосипеди.
Недостатъци: По-високо тегло в сравнение с EXO и EXO+.
DH Casing
Най-здравата конструкция с двойно-пластова 60 TPI структура, подходяша за даунхил каране и байкпаркове, където здравината е от решаващо значение.
Предимства: Максимална защита и устойчивост при най-екстремни условия.
Недостатъци: Най-високо тегло сред всички защити.
Всички гуми Maxxis ви очакват онлайн и във физическите обекти Bike Center в София и страната.
Лятото беше дълго чакано, но най-сетне настъпи. Сега е редно да му се насладим пълноценно, а това може да означава само едно – с ново колело и екипировка! За да направим избора ви още по-приятен сме подготвили страхотни намаления на избрани марки и модели. Всички промоции са валидни до края на месеца или до изчерпване на количествата.
🚴 До 25% намаление на детски велосипеди – Подгответе малките колоездачи за летни забавления с нов велосипед на страхотна цена! Вижте всички намалени детски велосипеди
🚴 До 30% намаление на велосипеди Specialized – Един от най-добрите брандове в света на колоезденето, сега с изключителни отстъпки. Вижте всички намалени велосипеди Specialized
🚴 Велосипеди Cube с до 40% намаление – Немско качество, надеждност и перфектен дизайн на още по-добри цени. Вижте всички намалени велосипеди Cube
🚴 До 30% намаление на велосипеди Pinarello – Иконични шосейни велосипеди с перфектна аеродинамика и технологии на топ ниво. Вижте всички намалени велосипеди Pinarello
🚴 Винаги най-добрите цени на велосипеди Cross са при нас - планински, градски, детски и електрически колела, отличаващи се с високо качество на изработка и съвременен дизайн. Вижте всички намалени велосипеди Cross
🚀 Не изпускайте тези невероятни промоции! Посетете най-близкия Bike Center или разгледайте онлайн и се подгответе за един незабравим летен сезон!
В поредица от статии ви подготвяме за предстоящото издание на Витоша 100. Първо ви улеснихме в избора на колело, а след това насочихме вниманието ви към набавянето на енергия по време на състезанието. В материал номер 3 решихме да сменим стила, затова ви срещаме с легендата Борис Първанов - човек, който е "врял и кипял" в Обиколката на Витоша. Приятно четене!
В каква форма и здравословно състояние влизаш в последната фаза от подготовката за Витоша 100?
Здравословно успявам да съм стабилен и този сезон. Формата е приемлива! Искаше ми се малко повече, но все пак съм с 2-3% по-добра форма от миналогодишната.
На какво колело ще заложиш тази година?
Основните ми очаквания за по-добро представяне са свързани именно с колелото: Specialized EPIC 8 EVO! Откроява се със съвременна и агресивна геометрия. Много е пъргаво и изключително стабилно! Малко над килограм по-леко от предишното (“Жълтия кашон”). Въпреки, че техническите дефекти са редовна част от играта, особено при толкова дълго състезание, искрено вярвам че “Фрагинатора” ще ме преведе през трасето безаварийно!
Към какво време се стремиш?
Под 5 часа! Това е цел, която ми убягва в последните няколко издания на Обиколката. Аз съм реалист, така че не виждам как бих могъл да сляза под 4:45 ч. дори при оптимални условия и късмет.
Каква ще бъде тактиката ти и с какво ще се различава от миналогодишната?
Ще се опитам да вляза в състезанието по-спокоен. Обикновено адреналинът много ме удря, а той води до “глупости”. Този път дори да застигна основния ми опонент, съотборникът ми Даниел Дудовски, няма да го изпреварвам (смее се). Ако нещата са наред, в последната част от състезанието има достатъчно време и място човек да се раздаде до край!
Сподели някои интересни спомени, които пазиш от предишните си участия.
Като най-силна емоция бих описал тръпката от първото ми нареждане на старта през 2015 г. Беше ми и дебютно участие в състезание въобще. Емоцията, притеснението, адреналина бяха особено високи, но много сладки усещания. Тежах над 135 кг., но вече карах активно от година и имах очакванията, че ще мога да завърша обиколката, което и направих за 8:03 часа. До ден днешен много ме е яд, че предишната година (2014) не събрах смелост за участие, когато моите сметки показваха, че преминаването щеше да ми отнеме между 12 и 14 часа! Щеше да е много силна емоция и спомен!
Друг значим момент е 2019 г., когато счупих колчето на с. Боснек. Това беше единствения път, когато си помислих за отказване. Върнах се назад към бариерата на яз. Студена и звъннах на приятел (Анатолий) да ме евакуира. Той обаче ми предложи да донесе колче от Банкя! След час и нещо чакане поправих велосипеда и започна първото ми масово “фрагиране”! Текущо бях изпаднал почти на края на класирането (около 1150-а позиция) и последваха над 800 изпреварвания. Получи се и много забавно клипче, което даде тласък на популярността на канала ми в Youtube.
За какво трябва да внимават участниците с малък или никакъв опит в подобни дистанции?
Темпото на старта! Участниците се поднасят по тълпата и започват да се състезават още от първия метър! Много скоро обаче от състезание с другите, борбата се превръща в лично физическо и психическо оцеляване! Затова силно препоръчвам да се стартира много умерено. Така или иначе в даден момент ще се страда много! По-добре това усещане да е намалено с няколко часа.
Колкото и да ви е некомфортно, изморено и притеснено – никакво отказване! За всеки новобранец целта е само една: финал на всяка цена! Има достатъчно хора и участници по трасето, които ще ви помогнат, ако нещо се обърка, така че смело напред!
Bike Center е известен в цялата страна и представлява някои от най-големите марки в света на
велосипедите.
Любимият веломагазин на хиляди колоездачи продава онлайн и доставя части до всяка точка на страната.
Голямата цел на Bike Center обаче е да предложим и физически обекти в повечето градове в България,
изхождайки от старата поговорка – око да види, ръка да пипне.
Желанието ни е всеки любител на велосипедите да има възможност да разгледа на живо някои от най-модерните
колела и да получи компетентно мнение от хора, които наистина разбират от колоездене.
За нас, хората в Bike Center, велосипедите не са просто хоби, а начин на живот. Това е нашата религия, а
любовта ни към байковете всеки ден засилва радостта ни от това, което вършим и ни кара да го правим още
по-добре. За нас е удоволствие всеки ден да сме сред колела, да научаваме нови неща за тях, да изпробваме
първи най-новите технологии и да представляваме най-големите марки в бранша. Ние вярваме и показваме на
практика как човек може да получава пари, докато упражнява хобито си и работи с усмивка на лице.
Освен да продава най-качествените продукти на пазара, Bike Center винаги се стреми да предложи и
най-доброто обслужване на своите клиенти – било то компетентно мнение и консултация или надежден
велосервиз.
За да поддържаме това високо ниво, Bike Center търси да наеме компетентни управители на магазини, търговци
и
механици, които споделят същата страст и любов към колелата като работещите в момента.