Съвети

Как да изберем планински велосипед
Как да изберем планински велосипед

Вело сезонът е тук и е време да се насладим на несравнимата емоция от карането на велосипед в планината. За тези от вас, решили сега да се спуснат в това предизвикателство, сме подготвили няколко съвета, които да насочат избора ви в правилната посока.

Изборът на планински велосипед включва разглеждането на набор от фактори, които да насочат избора ни, за да сме сигурни взимаме правилния велосипед за нашите нужди и предпочитания. Ето някои основни съображения, които трябва да обмислите:

Тип каране

Определете типа терен, върху който предимно ще карате велосипеда. Това може да са пътеки за крос-кънтри, трасета за спускане (даунхил), ендуро или комбинация от различни терени (олмаунтин или трейл). Различните видове планински велосипеди са оптимизирани за различни стилове на каране. Ето и малко подробности:

  • Крос-кънтри (XC): Ако обичате дълги карания и преходи по по-гладки пътеки със случайни препятствия, лекият и ефективен крос-кънтри велосипед - с двойно или предно окачване до 120 мм ход, може да бъде най-добрият избор за вас. 
  • Трейл (олмаунтин): За гъвкаво представяне на различни терени, включително изкачвания и спускания, трейл велосипедът с двойно (пълно) окачване с умерен ход от 130-150 мм, е идеален.
  • Ендуро: Ако предпочитате по-агресивно спускане с технични елементи и скокове, то тогава подходящият велосипед ще е ендуро - с по-дълъг ход на окачването от 160-180 мм, както и специфична геометрия и конструкция на рамката, специализирани за високите натоварвания на терена.
  • Спускане (DH): Велосипедите за спускане са изработени с максимален ход на окачването от 200 мм, подсилена рамка и агресивна геометрия специално пригодена за справяне със стръмни спускания и неравни терени при високи скорости.

 

Размер на велосипеда

Уверете се, че сте избрали точният размер на рамката за вашето тяло. Правилно оразмереният велосипед е от решаващо значение за комфорта, контрола и ефективността ви по време на каране. Повечето производители предоставят таблици с размери въз основа на височината на водача, но най-добре е, ако имате възможност, да изпробвате велосипеда, който сте си набелязали.

Тип окачване

Решете дали имате нужда от хардтейл- само предно окачване, или велосипед с пълно окачване - предно и задно окачване. Ето и основните разлики:

  • Hardtail: Само предно окачване. Лек и ефективен за по-плавни пътеки и изкачвания. По-лесен и икономичен за поддръжка, тъй като няма заден амортисьор и лагеруващи стави на окачването.
  • Пълно окачване (Full-suspension): Предното и задното окачване осигуряват подобрен комфорт, сцепление и контрол върху неравен терен. Идеален за агресивно каране и пътеки за спускане.

Размер на колелото

Планинските велосипеди обикновено се предлагат с 26-инчови, 27,5-инчови (650b) или 29-инчови колела. По-големите колела обикновено се търкалят по-лесно през препятствия и осигуряват по-добра стабилност при високи скорости, докато по-малките колела са по-пъргави и малко по-леки.

  • 26-инча: Исторически традиционен размер за мтб велосипедите, който с времето бе изместен нови по-големи стандарти. Той предлага пъргавина и маневреност, но по-малка стабилност при неравен терен. Среща се най-често при юношеските и дърт джъмп велосипеди.
  • 27,5-инча (650b): Добър компромис между пъргавина и стабилност, подходящ за широк диапазон от колоездачи и терени. Среща се най- често при фрирайд и байк парк велосипедите.
  • 29-инчов: Предлага отлична стабилност и способност за преодоляване на препятствия, идеален за по-високи ездачи и неравни терени, но може да се почувства по-малко пъргав в тесни завои.

Материал на рамката:

Обичайните материали за рамката включват алуминий, въглеродни влакна (карбон), стомана и в някои случаи титан. Всеки материал има свои собствени характеристики по отношение на тегло, издръжливост, твърдост и цена. Изберете материал въз основа на вашия бюджет и предпочитания за каране.

  • Алуминий: Лек, твърд и сравнително достъпен. Предлага добър баланс между производителност и цена.
  • Карбон: Изключително лек, твърд и здрав. Осигурява отлично абсорбиране на вибрациите, но е на по-висока цена.
  • Стомана: Предлага мекота на возене, изключително обиране на вибрации и издръжливост, но е по-тежка от алуминия и карбона.
  • Титан: Комбинира издръжливостта на стоманата с леките свойства на алуминия и въглерода. Това обаче е най-скъпият и екзотичен вариант.

Компоненти и окомплектовка:

Обърнете внимание на качеството на компоненти като дерайльори, спирачки, скоростни лостове и капли. Компонентите от по-висок клас обикновено предлагат по-добра производителност, по-плавно превключване, повече спирачна сила и подобрена издръжливост, но логично идват и на по-висока цена.

В следващите редове ще включим и няколко точки, касаещи избора на електрически велосипеди. Съображенията при избор на електрически планински велосипед включват разглеждане на много от същите фактори като традиционните велосипеди, но има няколко допълнителни аспекта отнесени към електрическата система за подпомагане. Ето подробна разбивка:

Определете вида на терена, по който ще карате, точно както с обикновен планински велосипед. E-MTB се предлагат в различни стилове, включително крос-кънтри, пътека, ендуро и спускане, всеки оптимизиран за различни видове каране.

Компоненти

E-MTB изискват компоненти, които могат да се справят с допълнителните сили, упражнявани от електрическия мотор. Потърсете качествени компоненти за задвижване, спирачки и капли, проектирани да се справят с изискванията на електрическото асистиране.

Мотор и батерия

Обърнете специално внимание на спецификациите на двигателя и батерията. Вземете предвид фактори като изходна мощност на двигателя (измерена във ватове), въртящ момент, капацитет на батерията (измерен във ват-часове) и обхват.

  • Моторите със средно задвижване са стандарта в e-MTB велосипедите, защото предлагат най-добро разпределение на теглото, ефективност и управление близко до конвенционално колело .
  • Обхватът на батерията е съществен фактор, особено ако планирате да карате дълги разстояния или много пресечен терен. Имайте предвид, че фактори като терен, тегло на ездача и ниво на подпомагане оказват влияние върху обхвата на батерията.

Помощни режими и контроли

E-MTB предлагат множество режими за подпомагане, което ви позволява да регулирате нивото на помощ въз основа на вашите условия на каране и предпочитания. Тук е важно да проучите какви възможности за настройка и индивидуализиране предлагат различните производители и модели, така че да можете лесно и удобно да настроите велосипеда спрямо изискванията ви. Помислете за разположението и използваемостта на контролите, като например монтирани на кормилото дисплеи и дистанционни превключватели, за да си осигурите лесен и ергономичен достъп по време на каране.

Тегло

Електрическите велосипеди са по-тежки от традиционните поради добавеното тегло на двигателя и батерията. Помислете за общото тегло на велосипеда и как то влияе на управлението и усещането, което търсите по време на каране, особено по технични пътеки. Друг фактор е съобразяването с допълнителното тегло по време на транспортиране и пренасяне. На пазара има специализирани решения за багажници, които решават проблема със захващането и допълнителното тегло.

Бюджет

Определете колко сте готови да похарчите за планински велосипед. Цените могат да варират в широки граници в зависимост от характеристиките на велосипеда, марката, компонентите и материалите. Задайте бюджет и потърсете най-добрата стойност в рамките на този диапазон. Дайте приоритет на функциите въз основа на вашите нужди и предпочитания за каране. Не забравяйте да вземете предвид допълнителни разходи като аксесоари - каска, педали и т.н., както и поддръжка.

Впечатления и препоръки

Проучете онлайн впечатленията за продуктите, поискайте препоръки от опитни колоездачи и посетете местните магазини за велосипеди, за да получите експертна консултация и да пробвате различни варианти и модели, за да усетите тяхното прилягане, комфорт и производителност. Като вземете предвид тези фактори, ще можете да изберете планински велосипед, който да отговаря на вашия стил на каране, бюджет и предпочитания.

Като обмислите внимателно описаните точки и направите задълбочено проучване, можете да изберете планински велосипед, който идеално отговаря на вашия стил на каране, бюджет и предпочитания.
Ако искате да се задълбаете по-сериозно в темета, можете да разгледате нашето подробно Ръководство за закупуване на планински велосипед, в което ще откриете още детайли относно точките, споменати в тази статия.

Коледни идеи за вело-подаръци
Коледни идеи за вело-подаръци

Изборът на коледен подарък за близките до вас велосипедисти е чудесен, но и предизвикателен жест, особено за хората без познания по темата. Ето няколко практични идеи, които да улеснят и насочат избора ви, категоризирани по бюджет:

 

Бюджетни подаръци в рамките на 100 лв.:

  • Чорапи за колоездене: Висококачествените, абсорбиращи влагата чорапи могат да направят голяма разлика в комфорта и производителността при дълги карания, в същото време са и стилна добавка към екипировката на всеки колоездач.

  • Мултифункционални инструменти: Компактен инструмент с различни функции за настройки и SOS ремонти в движение. Задължителен аксесоар за всяко каране.

  • Бутилка за вода (бидонче): Потърсете издръжлива, лесна за стискане бутилка за вода със сигурен капак. Изключител избор са предложенията от Specialized, които се открояват със своята ергономичност, атрактивни визуални дизайни и технологията Purist, която не променя вкуса на водата, дори и в най-топлите дни.

  • Комплект за ремонт на гума: Компактен и удобно преносим инструмент от Muc-Off за ремонт на безкамерни гуми, който да е винаги под ръка. Всеки планински колоездач, който обича дългите дни в планината трябва да притежава такъв комплект.

  • Грипове или гюделин: Гриповете (или ръкохватки), както и гюделините, са измислени, за да ни осигуряват комфортен и сугурен захват към кормилото. Този привидно пренебрежителен елемент от велосипеда, ако не е качествен и удобен, може да причини голям дискомфорт по време на каране, особено за колоездачите, които прекарват дълги часове зад кормилото. Ето защо фирми като Ergon инвестират сериозни ресурси в разработването на качествени и ергономични ръкохватки, които да осигурят оптимален комфорт и сигурност на захвата по време на каране. 

  • Ръкавици за колоездене: Това е винаги един практичен избор. Те осигуряват комфорт и защита по време на дълги карания, а сега в студените месеци са абсолютно задължителна част от екипировката.

 

Подаръци до 200 лв.:

  • Велосипедни светлини: Аксесоар, който е задължителен елемент от придвижването в града, особено в тъмните часове на денонощието. За запалените планински колоездачи, които не искат да спират с карането през месеците с къси дни, има редица решения за предни светлини, които ще направят нощните пътеки - ден.

  • Джърси за колоездене: Леките, дишащи фланелки, с фантастични дизайни са задължителна част от екипировката, които осигуряват комфортно каране.

  • Стойка за телефон на кормилото: Позволява на велосипедистите да навигират или да проследяват своето каране, без да държат телефона си в ръка, по този начин, осигурявайки си безопасно и лесно придвижване.

  • Комплект за почистване на велосипеди: Комплект четки и почистващи препарати, за да поддържат велосипеда им в отлично състояние.

  • Помпа за велосипед: Велосипед не се кара без налягане в гумите. Помпата е винаги нужен аксесоар в живота на един колоездач. Разгледайте множеството варианти за леки и компактни преносими помпи - задължителен инструментариум в дългите приключения, особени в планината. Друг вариант са висококачествените подови помпи с вграден манометър за прецизно, бързо и удобно помпане на гумите. В случай, че нямат, това един със сигурност ценен и полезен подарък за всеки колоездач.



Подаръци в рамките на 500 лв.:

  • Водоструйка с комплект за почистване: За запалените колоездачи, прогнозата за времето рядко е извинение да не карат. Това често значи, че велосипедите им имат нужда от почистване и грижа, за да могат да им служат вярно. Ето защо, една персонална водоструйка с качествен комплект за почистване, е радост за колоездача.

  • Обувки за колоездене: Специфичните обувки за колоездена, независимо дали за платформени педали или автомати, значително подобряват производителността, комфорта и защитата при колоездене.

  • GPS велосипеден компютър: Полезен аксесоар, който помага на колоездачите да проследяват каранията си, да наблюдават колко са ефективни и да се навигират в маршрута си с лекота.

  • Очила за колоездене или маска: Осигуряват защита от слънцето, вятъра, отломките по пътя или елементите по пътеките.

 

Подаръци, за най-щедрите, надвишаващи 500 лв.:

  • Багажник за велосипеди: Част от удоволствието при колоездене идва от опознаването на нови дестинации, което подсказва за нуждата от лесно, сигурно и удобно транспортиране до мястото за каране. Най-доброто транспортно решение на велосип/и идва в лицето на специализираните вело багажници за велосипеди, които идват в голямо разнообразие от модели, начини на захват и цени.

  • Тренажор: Студените, мокри и тъмни месеци на годината карат много колоездачи да се насочат към поддържане на форма на закрито. Велотренажорите се явяват най-близкия заместител на колоезденето на открито, като предлагат високотехнологични приложения и програми, които разнообразяват карането и го правят наистина интерактивно и забавно.

  • Компоненти за надграждане: Висококачествени компоненти като нова вилка, комплект капли, сет карбоново кормило и лапа могат да значително да подобрят представянето на велосипеда, което със сигурност ще е добре оценен подарък.

  • Нов велосипед: Ако се чувствате щедри, помислете дали да допринесете за нов велосипед или да покриете напълно разходите. Това вече е един наистина специален и любим подарък!

Ваучери

А ако не си сигурен какво може да зарадва велосипедиста, то винаги може да му подариш ваучер за подходящата сума - валиден е онлайн и на място в нашите 24 магазина и то цяяяла една година от датата на закупуване. 

Купи ваучер онлайн.

Не забравяйте да вземете предвид специфичните предпочитания и нужди на велосипедиста, на когото сте подготвили подарък. Независимо дали става въпрос за комфорт, производителност или стил, приспособяването на подаръка към техния индивидуален вкус ще го направи още по-специален и полезен. Весели празници!

Защо следващият ви велосипед може да е електрически
Защо следващият ви велосипед може да е електрически

Не може да се отрече, че електричеството е бъдещето. Независимо дали става въпрос за автомобили или велосипеди, всичко около нас изглежда все повече да разчита на електричество, за да ни помогне да се придвижваме. Specialized и ние от Bike Center ясно осъзнаваме важността на електрическите велосипеди и как те насърчават повече хора да се качат на колело. В следващите няколко абзаца ще представим нашите аргументи към тезата, че трябва да обърнете сериозно внимание на електрическите велосипеди като следващото ви средство за придвижване и рекреация.

КАРАЙТЕ ПОВЕЧЕ, ПО-СИЛНО ИЛИ ПО-ЛЕСНО


 

Вероятно най-очевидното предимство на е-велосипедите е, че можете да карате по-далеч, отколкото с обикновено колело. Обхватът на батерията варира в зависимост от теглото на водача, избора на екипировка, режима на каране, терена и времето, но много велосипеди в днешно време изминават между 35-110 км с едно зареждане.

За живущи в особено хълмист район например или хора със здравословно състояние, изискващо поддържане на нисък сърдечен ритъм, електрическият велосипед помага за подобряване на формата и позволява каране по-далеч, отколкото единствено на собствена тяга.

Това не означава, че тези велосипеди са само за хора, които искат да им е по-лесно карането. С електровелосипед тренировката се превръща в удоволствие и предизвикателство. Предизвикателството да карате до 4 пъти повече пътеки във времевите рамки на едно нормално каране и да изкачвате невъзможни до преди наклони. Силата на е-велосипедите ви предизвиква да карате повече и отваря нови възможности и приключения.  

Електрически велосипеди

За любителите на планината и спускането колело като Turbo Levo е съвършената машина, която ще ви дава невероятната сила да карате повече пътеки. С водещи на пазара характеристики за сила на мотора, обхват на батерията и геометрия на шасито за оптимизирано поведение, както при изкачване, така и при спускане, Levo ви подканва да покорите планината при всяка възможност. 

Електрически велосипеди

 

*лево и лево комп линкове*

 

Докато за любителите на шосето, велосипед като Turbo Creo SL е идеален, за да изминете повече километри. Лек, дори за стандартите на обикновените колела, идващ с иновативния Specialized SL 1.1 мотор - с асистенция до два пъти вашата сила и обхват на батерията до 190 км с допълнителния Range Extender, който ще ви отведе до нови хоризонти.

 

E-bikes

*линк към крео*

 

ПРИДВИЖВАНЕ ДО РАБОТА БЪРЗО, ЛЕСНО И УДОБНО


 

Тъй като разходите за транспорт значително се увеличават и нивата на трафик са най-високи от всякога, използването на велосипед до и от работа, никога не е било по-разумен избор. Електрическите велосипеди предлагат всички предимства на конвенционалните такива - от избягване на трафика до повишаване на тонуса и здравето, но с добавената сила и обхват на двигателя.

E-bikes

Велосипеди като Turbo Vado SL и Turbo Como SL са идеални за градска среда или приключенска разходка извън града, предлагайки комфорт и удобство със своята геометрия за оптимална позиция на каране. 

Turbo Vado SL е без еквивалент в качеството си на поведение, пробег и мощност, особено при тегло, което е достатъчно леко за носене. Велосипедът е най-подходящ за тренировки, спонтанни приключения и бързо придвижване до и от работното място. С обхват до 130 км на батерията и двигател с мощност от 35Nm този велосипед е направен за бързо, удобно и безгрижно каране. Всичко, което трябва да направите, е да се качите и да тръгнете.

 

Turbo Como Super Light (SL) е проектиран за разходки из града и извън него. Способен да носи до 35кг товар, това е вълнуващ велосипед за служебни дела, който е толкова приятен за каране, колкото и лесен за притежаване с неговите ниски изисквания за поддръжка. IGH системата предпазва работните предавки от метеорологични условия и мръсотия по пътя. Най-хубавото е, че можете да превключвате предавките по всяко време - да, дори когато сте спрели. Усъвършенстваният му дизайн прави Turbo Como SL верен партньор във всички ваши задачи и приключения. 

 

*линк към комо*

 

АЛТЕРНАТИВА НА АВТОМОБИЛА В ГРАДСКА СРЕДА?


 

С напредването на климатичните промени, цените на горивата, които изглежда няма скоро да падат, както и трафикът, който ежедневно подлага нервната ни система на изпитание, шофирането става все по-непривлекателно. Specialized разбира това и работи усилено върху това да разработва и предлага продукти, които умело използват предимствата на електрическата технология за нуждите на градската мобилност.

Мисията е да се предлагат електровелосипеди, които могат да ви помогнат да намалите зависимостта си от вашите автомобили. 

Примери за това са велосипеди като Turbo Tero и Turbo Vado, които са идеален заместител на автомобилите, поне за кратките градски пътувания. Turbo Tero предлага смесица от офроуд качества и удобство, осигуряващи комфортно каране без ограничения. Докато, Turbo Vado предлага геометрия, която ви поставя в най-добрата позиция за всичко - от тренировки до пътуване до работното място, като същевременно удобно държи очите ви на натоварените пътища. Позицията на водача на Vado вдъхва увереност и в същото време оптимизира способността му да се движи ефективно от точка А до точка Б.

 

*линкове към теро 1 и 2 *

 

Ако искате да научите повече за е-велосипедите и придружаващото ги оборудване, заповядайте до най-близкия за вас магазин на Bike Center или се свържете с нас онлайн. Нашият любезен и опитен персонал ще бъде готов да ви помогне и да отговори на всички въпроси, които може да имате.

Ръководство за закупуване на шосеен велосипед – кой е най-добрият за теб?
Ръководство за закупуване на шосеен велосипед – кой е най-добрият за теб?
Въпреки че в България се купуват предимно МТБ велосипеди и инфраструктурата и култура на шофиране не предполага много шосейни ентусиасти, напоследък се намират такива. Ако и ти се замисляш дали да не пробваш скоростно каране в чист вид, то следващите редове може би ще са ти интересни. 

Терминът „шосеен велосипед“ обикновено се отнася до лек, аеродинамичен велосипед, чиято основна цел е да преминава много километри по асфалт при относително висока скорост.

Отличителни черти на шосейните велосипеди са тънките бързо търкалящи се гуми с размер 700c (28-инчови) с високо налягане, както и извитото кормило за подобрена аеродинамика; твърда, лека рамка и скоростна система с до 30 предавки.

По-лек, по-бърз и по-отзивчив от планинските велосипеди и по-удобен и ефективен на дълги разстояния от хибридните велосипеди с право кормило, шосейният велосипед е идеалният избор за каране при желание за поддържане на добра форма в свободното време, шосейни състезания, обиколки и дори пътуване до работното място. Всички тези характеристики го правят изключително ефективен, бърз и удобен за придвижване по равен път.

Шосейни велосипеди

Кой е най-подходящ


 

Ръководство за избор на шосеен велосипед

Различните типове шосейни велосипеди са проектирани за нуждите на много различни колоездачи – от супер твърди състезателни машини до удобни "супертуръри" на дълги разстояния, от универсални модели от начално ниво до авангардни супер технологични шосейки от карбон или титан.

Типът шосеен велосипед, който е подходящ за теб, ще зависи не само от наличния бюджет, но и от типа каране, който възнамеряваш да практикуваш най-често.

Шосейните велосипеди за състезания са проектирани с леко тегло и максимална ефективност и имат 100% приоритет на производителност спрямо комфорт.

За оптимално предаване на мощността, състезателните колела разполагат със супер твърди рамки с дълги горна тръба, къса тръба на челото с остър ъгъл на седалковата и челната тръба за „изпъната“ състезателна позиция, като кормилото обикновено е разположено под нивото на седлото. Велосипедите от този тип често се описват като „състезателни“ велосипеди и са по-подходящи за опитен колоездач, тъй като изискват доста добро ниво на владеене на колелото.

Шосейни колела за развлечение или несъстезателно каране – включително все по-популярните велосипедни или просто „спортни“ видове организирани събития на дълги разстояния (включително благотворителни обиколки и състезания за любители-аматьори), както и фитнес каране за поддържане на добра форма или зимни тренировки – при тези велосипеди е помислено и за комфорта и ежедневната практичност.

Стандартната геометрия на рамката позволява по-изправено положение на каране, което е по-малко аеродинамично от състезателния стил с „плосък гръб“, но много по-удобно за начинаещи и хора, практикуващи за развлечение и удоволствие. Рамките разполагат с достатъчно пространство за по-широки, по-удобни гуми, както и стойки за калници и дори предни и задни багажници. Велосипедите като този често се описват като „туринг“ или „за спорт“ велосипеди и са идеални както за начинаещи в спорта, така и за тези, които ценят комфорта на дълги разстояния дори и по неравни повърхности.

Шосейни велосипеди

Шосеен велосипед за начинаещи

Когато купувате първия си шосеен велосипед, трябва да имате предвид няколко неща. Първо, определете дали той трябва да бъде за състезания или както е по-вероятно, за фитнес, свободно време и развлечние (например групови карания с приятели или пък благотворителни обиколки и т.н). Повечето велосипеди от начално ниво ще бъдат насочени към последното, като геометрията на рамката за „издръжливост“ осигурява по-изправена позиция за каране, въпреки че много от днешните бюджетни универсални велосипеди са повече от способни да се задържат в местно клубно състезание.

Оразмеряването е от съществено значение, когато става въпрос да се наслаждавате на велосипеда си безопасно и удобно – нищо не е по-важно от това да имате велосипед, който пасва, така че се консултирайте внимателно със специалист или минимум погледнете таблицата с размери на производителя.

Повечето шосейни велосипеди се предлагат с плоча с 2 венеца, комбинирани с касета с 9, 10 или 11 венеца отзад. Някои велосипеди от по-висок клас може да са и с една плоча. Това е сравнително нова технология за шосейния велосипед след иновациите в предавателните числа, достъпни от задната касета. С касетите, които вече могат да приемат до 12 венеца, някои производители – особено SRAM – вече предлагат формати с единична плоча със същото разпределение на зъбните колела, което някога е било възможно само с двойна плоча.

Като алтернатива, някои велосипеди от начално ниво може да са и с 3 плочи, което ги прави по-тежки, но това е доста по-евтина технология, осигуряваща широка гама от предавки за много хълмисти райони.

Материали и геометрия


 

Рамката е сърцето на всеки шосеен велосипед, а подобренията в технологиите и материалите означават, че рамките с отлично качество са достъпни за колоездачите дори и в бюджетния сегмент на пазара. Най-често използваните материали са алуминий, стомана, карбон и титан.

  • Алуминий – сравнително евтини за производство, алуминиевите рамки се намират на много велосипеди в сегментите на пазара от нисък до среден клас и предлагат разумна производителност на добра цена. Лек, здрав и твърд, алуминият понякога се възприема като по-твърдо возещ от карбона – въпреки че всяка разлика между алуминиевите рамки от най-висок клас и карбона от по-нисък клас е минимална и много опитни колоездачи предпочитат алуминиеви рамки

  • Карбон – Велосипедите в професионалния тур са от карбон по много причини. Здрав, твърд и лек, карбонът също е предпочитан заради своите свойства за потискане на вибрациите, което го прави удобен на дълги разстояния, но също така е много ефективен при пренасянето усилията на колоездача върху шосето. Тъй като технологията е достатъчно добре позната и широкоразпространена, карбоновите рамки започнаха да се появяват на велосипеди на по-ниски цени и от по-нисък клас, което ги прави достъпни за широк кръг от хора. Също така доста популярно е вилките на шосейните колела да са от карбон и да се монтират на алуминиеви рамки - всичко това не толкова за икономия на тегло, а по-скоро за обиране на вибрациите.

  • Стомана – шосейните велосипеди със стоманена рамка предлагат гъвкаво, пружиниращо каране, много обичано от тези, които предпочитат комфорта на возене пред оптималната твърдост и ниското тегло. Не е изборът на състезателите поради по-голямото тегло и рядко срещан напоследък сред големите производители, но остава много популярен сред любителите на дълги разстояния и на класическата стоманена "пружинка".

  • Титан – Лек, здрав и гъвкав, титанът предлага върховна всестранна производителност, но на много висока цена поради това, че е доста труден за обработка. Тъй като не корозира и не губи своите характеристики на возене с течение на времето, титанът понякога е изборът за тези, които търсят „велосипед за цял живот“.

„Традиционна“ срещу „Компактна“ геометрия


 

Ръководство за избор на шосеен велосипед

Като оставим настрана материалите, рамките на шосейните велосипеди често се класифицират като „традиционна“ или „компактна“ (също „наклонена“) геометрия. Традиционните рамки имат хоризонтална горна тръба, а компактните рамки включват наклонена горна тръба. Относителните предимства на всеки дизайн са отворени за дебат и често са въпрос на предпочитание на велосипедиста, като традиционните рамки се считат за стабилни и удобни, а компактните рамки са по-бързи и по-отзивчиви, с по-нисък център на тежестта.

Един важен момент, който трябва да се отбележи, е по отношение на оразмеряването – поради наклонената горна тръба, велосипедите с компактна рамка с еквивалентен обхват (разстояние между седлото и кормилото) на традиционните модели ще имат по-малък размер на рамката. Например, 56 см традиционна рамка ще бъде равна на 52 см компактна рамка. Велосипедите с компактна рамка обикновено се предлагат и в по-малък диапазон от размери, като височината на седалката е регулирана, за да отговаря на колоездача.

При шосейните велосипеди размерът на рамката се означава в сантиметри и по-специално отразява реалната дължина на горната хоризонтална тръба (effective top tube) от кормилото до колчето на седалката. Тъй като дължината на всички тръби на рамката е пропорционална, с увеличаването на дължината на горната хоризонтална тръба на практика увеличаваме и другите, така че образно казано рамката става по-голяма.

Производителите са изчислили колко дълга трябва да бъде тази тръба и съответно големината на рамката спрямо средностатистическо телосложение на човек като за отправна точка се взима неговата височина. Допълнителното регулиране за по-точно пасване се извършва с корекция във височината на седалката и дължината на лапата.

Приблизителната стойност в резултатите е спрямо различните модели - т.е. някои модели са в размер 51 см, а други са в размер 49 см., но приблизително говорим за Х подходяща височина на велосипедиста.

Размерите са ориентировъчни, но е общо прието, че човек с височина Х би се чувствал комфортно при рамка с размер в диапазона Y-Z.

Разминаване до няколко сантиметра в размерите не е фатално. Не допускайте разминаване с повече от 4 см.

Правилната стойка при шосейно колоездене трябва да изглежда по този начин:


Размерът на рамката няма общо с размерът на гумите, които при шосейните велосипеди са 28-цолови.

Шосейни велосипеди

Ръководство за закупуване на дамски шосеен велосипед


 

Ръководство за избор на шосеен велосипед

Жените имат различна структура на тялото от мъжете и гамата от предлагани шосейни велосипеди, специфични за жените, отразява различните нужди на жените велосипедисти. Тъй като жените са склонни да имат по-дълги крака пропорционално на торса си от мъжете, специфичните за жените велосипеди ще имат по-къса горна тръба, за да приближат кормилото до седлото, като същевременно позволяват пълно удължаване на крака.

Те могат също да разполагат с настройки като по-полегат челен ъгъл и удължена челна тръба, както и малко по-стръмен ъгъл на седалката, всички насочени към повишаване на комфорта и стабилността.

Специфичните за жените велосипеди също често имат по-голяма височина на изправяне от мъжете и ще се предлагат в по-малък диапазон от размери. Кормилото е по-тясно, за да отразява по-тесните рамене, докато спирачните лостове са оразмерени, за да паснат на по-малки ръце. Дамските седла също са различни от мъжките – по-къси и по-широки отзад, за да поддържат седящите кости на таза, с ергономична подплата и изрези за защита на меките тъкани и облекчаване на натиска.

Основни характеристики на шосейния велосипед: 

  • Ориентиран към скоростно каране по гладка повърхност - дава се приоритет на лекото тегло и ефективност пред комфорта

  • Традиционната геометрия на рамката позволява по-удобна позиция за каране, но е по-малко аеродинамична от компактната модерна рамка

  • Макар че е лек, здрав и твърд, алуминият дава усещане за по-твърдо и друсащо возене в сравнение с рамката от карбон

 

* ЛИНКОВЕ* 
Как да почистим байка след каране
Как да почистим байка след каране

Най-вече при планинското колоездене, но при мокро време и при шосейното, велосипедите често пъти стават доста кални и мръсни. Разбира се има доста причини, поради които трябва да ги измием, но това най-вече са:

  1. Вредно е за самия велосипед и движещите се части - не искаме при следващото ни каране колелото да е блокирало или скърцащо отвсякъде.
  2. Понякога не може да си позволим да разкарваме велосипеда толкова мръсен - дали ще го превозим в колата, ще го сложим в гараж или пък у дома, не е приятно да нацапаме всичко по пътя си. 

За щастие въпреки неудобната форма на велосипеда за измиване, съвременната химия и продукти на Muc-off ни позволяват бързо и ефективно да измием байка без да го повредим. Също така след това имаме нужните продукти за смазка и протекция, така че при следващото каране да бъде като нов.

Трябва да следваме 5 прости стъпки:


 

2. Спрей за почистване на движещите се компоненти - https://www.bikecenter.bg/sprej-za-pochistvane-muc-off.../
4. Спрей за общо почистване - https://www.bikecenter.bg/sprej-za-obscho-pochistvane.../

 

 

 

*розов спрей, драйвтрейн и claw *

 

Не по-малко важна е смазката на движещите се компоненти, така че да намалим износването, но най-вече за увеличаване на плавността на движение и превключване на скоростите. Никой не обича скърцащи звуци от скоростната система. Всъщност плавното движение на веригата намалява съпротивлението и се движим с по-малко усилия. 

 

*керамик, драй и ует*

 

Почистване на спирачките, рамката и вилката


Почистване и смазване на велосипеда

Почистването на спирачките също е от огромно значение. При мръсни или мазни спирачки понякога дори няма да можем да спрем навреме, така че е доста препоръчително да почистваме дисковете. Можем да го направим с Disc Brake Cleaner. Това е спрей, който ефикасно почиства и подобрява работата на дисковите спирачки като бързо отстранява прах, масло и натрупана мръсотия. Уникалната му формула рехидратира накладките, удължава живота на дисковате и намалява скърцането на спирачките.

За да предотвратим последващо дълбоко замърсяване на рамката, може да нанесем полиращ слой върху нея. Така при следващото измиване мръсотията ще падне много по-лесно. Silicon Shine е спрей за полиране със силиконова формула, който придава блясък на всяка метална, гумена или пластмасова повърхност.
Подходящ е за смазване на вилки и задни амортисьори като намалява значително триенето и подобрява работата им.

 

*диск брейк, силикон и байк протект*

 

 

Ръководство за закупуване на Gravel байк
Ръководство за закупуване на Gravel байк

"Кара ми се шосеен велосипед, ама с условията в България къде ще го карам?" - чували сте го вече десетки пъти или дори сте го изричали. Да, има логика. Разбира се феновете на шосейното колоездене ще отрекат и ще натиснат хикса, но не случайно сме сложили това заглавие. Реалността в България малко се различава от тази на запад или дори в още по-развитите скандинавски държави.

Не че и там всичко е перфектно, но условията са на светлинни години от нашите и шосейното колоездене там е на голяма почит. В България бавно-бавно нещата се оправят, но все още този тип каране е запазена територия на отдадените любители и звучи като екзотика за средностатистическия българин, който има "колело просто за да го покарам от време на време".

Gravel байк

Какво е Gravel велосипед?

За щастие през последните години масирано навлязоха така наречените Gravel (гравъл) байкове, които простичко казано са шосейни, но с възможност за каране и извън шосето. Да, те имат различна геометрия от истинските шосейни велосипеди и професионалистите биха казали, че са коренно различни, но за масовия потребител те изглеждат еднакво. Голямата разлика са по-дебелите гуми и по-удобната за града и планината стойка на велосипедиста при Gravel.

При класическите шосейки позицията е доста по-аеродинамична и спортна, а тънките гуми предполагат гладък асфалт. При гравъл байковете може да си позволите да преминавате през дупки, да скачате от тротоари и да карате по черен и чакълест път. (gravel на български означава чакъл)

Е, не си мислете, че този тип велосипеди са измислени за условията в Източна Европа и Африка. Главната причина да съществуват е желанието на хората да се придвижват бързо и лесно по асфалта в града и извън него, но да могат и да хванат някоя лека пътечка в планината без да спукат 3 пъти гума и да паднат при първия корен или дупка.

Практичност за България

Е, всичко това ги прави супер универсални за повечето хора в България и дори могат да се ползват като градски колела с по-спортна и приятна визия за мнозина. Отделно, че те са пригодени за монтиране на калници, ако имате такова желание, или пък желаете да им сложите по-дебели гуми. Някои имат такъв просвет, че позволяват монтаж на тънка гума за планинско колоездене. Да, правилно се досещате - гравъл байковете са с дискови спирачки, а не с челюстни. Въпреки че трябва да се каже, че и при класическите шосейни нещата отиват към дискове, но май по-скоро заради модата.

И така предполагам, че вече сте заинтригувани какви възможности реално има гравъл байка. Ами най-общо казано големи. Може да ходите с него на работа и да сте по-бързи от колите. Е, няма да сте по-бързи от шосейка. Може да го карате по пътеките в планината, ако няма скоци по 30 см. и огромни камъни. Всъщност може, но трябва да имате нужните умения. Може спокойно да правите преходи по 100-150 км. по асфалт и чакълести пътища. Колелото от своя страна е леко и позволява да се пренесе през някой непреодолим участък.

Модели

За момента изборът е между моделите на Cube и Specialized като всяка марка има свой прочит на нещата. От Cube например сякаш повече залагат на възможността да излезете извън пътя, докато от Specialized смятат, че голяма част от прехода ви ще премине по асфалт. Разбира се човек лесно би преминал от едното поле към другото със смяна на гуми, така че на ред идва и чисто субективния визуален фактор.

Gravel байк

Cube


 

Когато карането ви отведе от равното шосе до черен път, с новия Cube Nuroad ще може да продължите напред без да се замисляте за обратния маршрут. Алуминиевата рамка с карбонова вилка, широките гуми и монтаж Tiagra ви предлагат сигурност на пресечен терен, докато в същото време се движите с лекотата на шосеен велосипед, без значение от изминатите километри.

 

*ЛИНК И ЕМБЕД КЪМ С:62 гравъл кюб**

 

Specialized

 

Diverge E5 е оборудван с всичко необходимо за да ходите с него на работа, да поемете по-дълъг път през уикенда или просто да се забавлявате в града.

Сега той е по-способен от всякога - новата рамка е с възможност да побере по-широки гуми и е от E5 Premium алуминий, което я прави лека и издръжлива. Освен това тук фокусът е изместен от традиционната гравъл геометрия и Specialized създават прогресивната геометрия, която се отличава с изключително игриво управление. Рамката е с по-голям обхват, челната тръба е по-отпусната, средното движение е ниско за повишаване на стабилността, но и достатъчно високо за 650b капли. Нищо не отключва възможностите на велосипеда като клирънса на гумите, така че новият Diverge е с 47mm клирънс и 700c и 2.1 ” гуми и 650b капли.

 

 

*към диверге елит и експерт*

 



Към многобройните таланти на Diverge добавяме и възможностите за монтиране на три кошнички за бидони, багажник и калници. За да са сигурни, че превключването на скорости става плавно, а спирането безпроблемно, от Specialized са оборудвали този модел с Shimano Claris групсет, мощни механични дискови спирачки, здрави Axis Elite капли с бързи Specialized Roadsport гуми.

 

Очакваме ви в някой от нашите магазини - сервизи в страната:

Магазини Bike Center

 

  1. Онлайн магазин: +359 892 245 395 (пн. - пт. 09-18 ч.)

  2. Магазин Черни Връх: +359885763130 (Виж упътване в Google Maps)
  3. Магазин София Южен парк: +359 893 014 314 (Виж упътване в Google Maps)
  4. Магазин  София Лозенец: +359 879 062 660 (Виж упътване в Google Maps)
  5. Магазин  София Младост:+ 359 899 113 317 (Виж упътване в Google Maps)
  6. Магазин  София Лагера: + 359 893 390 649 (Виж упътване в Google Maps)
  7. Магазин  София Изток: +359 892 245 392 (Виж упътване в Google Maps)
  8. Магазин  София Редута: +359 892 245 391 (Виж упътване в Google Maps)
  9. Магазин  София Люлин: +359 890 900 980 (Виж упътване в Google Maps)
  10. Магазин  София Овча Купел: +359 897 999 607 (Виж упътване в Google Maps)
  11. Магазин София Света Троица: +359 895 370 428 (Виж упътване в Google Maps
  12. Магазин София Витоша: +359894628058 (виж упътване в Google Maps)

  13. Магазин Велико Търново: +359896758278 (Виж упътване в Google Maps)
  14. Магазин Стара Загора: +359 897 999 231 (Виж упътване в Google Maps)

  15. Магазин Бургас: +359 893 305 426 (Виж упътване в Google Maps)
  16. Магазин Варна: +359 892245390 (Виж упътване в Google Maps)
  17. Магазин Пловдив: +359894 62 34 96 (Виж упътване в Google Maps)

  18. Магазин Троян: +359 889395695 (Виж упътване в Google Maps)
  19. Магазин Добрич: +359 896840322 (Виж упътване в Google Maps)
Ръководство за избор на гуми Specialized
Ръководство за избор на гуми Specialized

Има две наистина важни неща, които всеки трябва да знае за MTB гумите. Първото е, че това е най-лесния за смяна компонент (от финансово естество, достъпност и голям избор), който драстично може да подобри представянето и поведението на нашия велосипед. Второто е, че за да разбереш  технологиите и означенията на всеки един бранд е като да учиш латински.

Всяка марка има различен начин да обясни как са направени нейните гуми, за какви условия са предвидени и какви са силните ѝ страни. Шарката на протектора, каучуковата смес, издръжливостта, размер и тип на конструкцията са изключително важни фактори да вземем под внимание при избора на MTB гуми. Ако не внимаваме може да се озовем с тежки гуми за спускане докато сме търсили лека трейл гума.

Продуктите постоянно еволюират и някои от означенията се променят или вече не се използват. В гамата на Specialized за 2021 г. влизат някои нови технологии и имена и сега ще разкажем кое е важно за тях и как да се ориентирате по-добре, за да вземете това, което ви трябва.

Модели Specialized и техните предназначения спрямо шарката на протектора (грайфера)


Butcher

Butcher - Trail, Enduro, and Downhill

Butcher е може би най-популярната гума на Specialized за трейл, ендуро и дори спускане. Често е слагана серийно на Stumpjumper, Enduro и Demo и често се използва като предна гума при по-стръмни и хлъзгави сухи пътеки. През последните години шарката на Butcher беше променена и дава много сцепление при спиране и в завои, но същевременно се върти достатъчно бързо и леко.

Eliminator - Trail, Enduro and Downhill

Често се използва за задна гума в комбинация с предна Butcher. Не е обаче лоша и за предна гума, тъй като има достатъчно здрави странични протектори за сцепление в завой, но е доста по-лека от Butcher и се върти доста по-леко от него.

Purgatory - Downcountry / Trail

Purgatory се представя еднакво добре във всички области на трейл карането като често се използва за задна гума заради бързото си въртене.

Slaughter - Trail, Enduro

Малкият протектор в средата на Slaughter има за цел да направи въртенето максимално леко и бързо. Именно затова се слага на задната гума, а когато се засилите здраво по пътеката може да разчитате на страничните протектори на Butcher при накланяне в завоите.

Hillbilly - Enduro, Downhill

Когато пътеката стане стръмна, кална и хлъзгава Hillbilly е идеален вариант за предна или задна гума. Широкият и дълбок протектор се забива добре в калта и осигурява достатъчно сцепление.

Ground Control - General Cross-Country

XC гумата с всестранен талант – Ground Control осигурява достатъчно сцепление, ниско тегло и бързо въртене. Със специално разположения протектор осигурява страхотен баланс.

Fast Trak - Cross Country Racing

Когато ви трябва скорост, то трябва да се доверите на Fast Trak. Тази гума се движи брутално бързо, но все пак ще ви осигури нужното спиране и стабилност в завои с висока скорост.

Renegade - Cross Country Racing

Ако трябва да печелите XC състезания, ускорението и бързото търкаляне са най-важни. Именно това ви дава Renegade – перфектната гума за перфектно време на финала.

Конструкция на гумата


След като сте се ориентирали каква шарка на протектора ви трябва за вашия стил, то е време да обърнете внимание на теглото и издръжливостта на гумата. Относно второто ще говорим главно за слоевете на гумата и материалите, от които е направена. По-здрава и стабилна гума обикновено означава по-голямо тегло и вероятно по-бавно търкаляне. Ако сте се фокусирали върху супер скоростна гума, то може да очаквате повече спуквания отколкото при по-бавните, но по-здрави модели. Въпрос на избор.

Конструкцията и теглото оказват много голямо значение за поведението на байка и това как усещате колелото по пътеките – дали се движи тежко, дали има сцепление, дали завива по подходящ начин, дали вози твърдо или меко и т.н. Не е важно само скоростта на въртене на гумата за по-висока скорост по пътеката. Важно е и как самата смес абсорбира неравностите, така че колелото да не губи скорост при среща с корени, камъни и т.н. По-тежките смеси дават възможност за каране с по-ниско налягане, така че колелото да вози по-меко и да има повече сцепление. По-лека гума би изисквала по-високо налягане, от там по-твърдо возене, повече подскачане и несигурност, но пък по-добро ускорение и по-висока скорост на въртене.

Понякога е възможно да промените поведението на велосипед за 10000 лв. с едни гуми за 100 лева. Сега ще разгледаме конструкцията и материалите при Specialized и какво означават те на практика на пътеката.

S-Works Casing - XC Race

За състезателно каране, бързо ускорение и минимално тегло със  120 протекторни блокчета на всеки инч (2,54 см).

Control Casing - XC

Лека сгъваема конструкция със 60 протекторни блокчета на всеки инч (2,54 см). Подходяща за балансирано XC каране.

Grid Casing- General MTB 

Конструкция, която осигурява лекота, но и издръжливост. Има странични влакна против спукване и 60 протекторни блокчета на всеки инч (2,54 см).

Grid TRAIL Casing - Trail and Enduro

Цялостна защита за гумата с влакна от край до край. Допълнителна издръжливост и протекция срещу спуквания. 60 протекторни блокчета на всеки инч (2,54 см).

Grid GRAVITY Casing - Enduro and Downhill

Най-здравата конструкция в гамата на Specialized с допълнителна защита от спуквания. Стабилна и издръжлива за тежко ендуро каране или спускане. Подходяща е и за тежките електрически байкове.

Каучукови смеси в гамата на Specialized

И последно, но не по важност е каучуковата смес. Тя оказва голямо влияние върху поведението на гумата – колкото по-мека е тя, толкова по-добро сцепление, но по-бавно въртене и по-бързо износване. Твърдата смес се върти по-бързо, издържа по-дълго, но осигурява по-малко сцепление и вози по-твърдо.

Някои гуми използват и няколко смеси в различните си части – например по-твърда смес в средата на гумата и централния протектор и по-мека за страничните части за по-голямо сцепление в завоите. Така получавате известна издръжливост при по-леко каране и стабилност в завоите.

Смеси на гумите – от твърди към по-меки


Gripton T5 Rubber - XC

Бърза и здрава с достатъчна издръжливост. По-малко сцепление.

Gripton T7 Rubber - Trail

Балансирана за здравина, износване и сцепление като се набляга на последното с оглед предназначението – трейл.

Gripton T9 Rubber - Gravity

Сцепление. Това е смес за спускане, където най-важно е сцеплението.

Комбинации от гуми за различните стилове


 

XC каране 


 

Ако искате ниско тегло

Предна - Renegade 

Задна  - Renegade 

 

Балансирано All-around каране

Предна - Fast Trak S-works

Задна - Renegade 

 

Максимално сцепление

Предна - Ground Control

Задна - Fast Trak S-Works

 


 

XC Trail / Downcountry комбинации


 

Балансирано All-around каране

Предна - Ground Control 

Задна  - Fast Trak Control

 

Максимално сцепление

Предна - Purgatory GRID

 

Задна - Ground Control GRID

Как да се подготвим за Витоша 100
Как да се подготвим за Витоша 100

Съвсем скоро предстои най-популярното масово състезание за колоездене и бягане в България – Обиколката на Витоша или известна още като "Витоша 100 км". Тази година организаторите очакват рекорден брой участници, много от които за пръв път ще се състезават в подобна надпревара.

За да е още по-вълнуващо от Bike Center решихме да разиграем на томбола велосипед, който ще бъде спечелен от някой от участниците. Също така всеки записан ще може да ползва 15% намаление на компоненти и аксесоари в нашите магазините-сервизи.

У тях логично може би има известно притеснение дали ще им стигнат силите да изминат разстоянието от старта до финала за прилично време. Затова в следващите редове ще разкажем основните неща, които трябва да се съобразят преди да се тръгне по витошките пътеки. Тази статия би била полезна и за по-напреднали, които искат да подобрят времената си спрямо предишни участия.

Официален партньор на състезанието и тази година е Bike Center, така че нашите сервизни пунктове ще бъдат на разположение на всеки един състезател, а на старт-финала ще може да закупите голяма част от необходимите неща, в случай, че не сте се подготвили правилно.

И така, говорейки за колоездене, винаги е важно кой кара колелото и какво е то. И тъй като задкормилното устройство сме ние самите и няма как да се сменим с друг, е много важно да сме в оптимална физическа форма.

Но нека почнем с нещото, което може да бъде съобразено спрямо маршрута и евентуално сменено, а именно нашият верен партньор велосипедът. След това ще разгледаме какво можем да направим, за да мобилизираме тялото си в рамките на ден и да се справим с предизвикателството.

В долните редове ще разгледаме следните теми:
1. Какво колело е подходящо за такъв тип състезание
2. Как да си набавим нужната енергия по време на Обиколката
3. Какво задължително трябва да вземем с нас на Витоша 100 км.

 

Велосипедът


Подготовка за Витоша 100
Както може би знаете, велосипедите биват най-различни видове и се разделят на десетки категории спрямо размер, предназначение и т.н. Специално за „Витоша 100“ е ясно, че подходящ велосипед е планински, а навлизайки в малко повече детайли трябва да кажем, че оптимален вариант е Cross Country (XC) колело, което ще рече обикновено велосипед с твърда рамка и ход на вилката от 80 до 120 мм.

Това е и най-масово разпространеният тип велосипед в България, така че голяма е вероятността хората, четящи тази статия, да притежават именно такъв. Огромен брой подходящи модели за такъв тип каране може да намерите и в Bike Center. Супер подходящи за целта са бестселърите на немската марка Cube от начален и среден клас, за които може да прочетеш тук. Моделите на американския гигант Specialized – Rockhopper и еталонът при алуминиевите XC твърдаци - уникалният Chisel

За по-амбициозните състезатели нещата са малко по-различни като вече навлизаме в друг ценови сегмент, където велосипедите определено имат възможности да изминат дистанцията от 100 км. доста бързо.

Такива са моделите на CUBE – Reaction, тези на Specialized – Chisel и многократния победител в най-големите състезания модел Epic. Именно с Reaction C:62 SLT Carbon ще участват някои от фаворитите за спечелването на победата. При дамите пък Ивета Алексиева и нейния Chisel са топ фаворитът за победата.

За щастие има голям избор от качествени колела, които биха свършили чудесна работа за подобен тип терен като този на Витоша. Такива са например Кросовете от моделната гама GRX, както и Big Foot и Traction SL7 и SL9. Те предлагат достатъчно комфорт, за да изминете дистанцията без проблеми, стига физическото ви състояние също да е поне на такова ниво.

За нещастие обаче има и огромен брой колела ментета, които горещо препоръчваме да не използвате. Такива обикновено са доста евтини байкове от супермаркети с бутафорни амортисьори и незнайни марки колела от съмнителни търговци. Не използвайте такива, освен ако целта ви не е да бедствате по трасето и да намразите колоезденето като цяло.

Нещо много важно – не забравяйте да сервизирате колелото си преди Обиколката! Това може да направите в нашите магазини/сервизи, за да сте сигурни, че то е готово поне за 100 км. сериозно каране. Задължително прегледайте спирачките и скоростната система, защото ако те не са в изправност, със сигурност ви очаква кошмарен уикенд.

Добре, разбрахме от какъв вид велосипед се нуждаем, но също толкова важно е колко добре сме подготвени физически за самото състезание. Знаем, че дори да караме и най-хубавия Specialized Epic, когато нямаш енергия в краката, просто нещата няма да се получат.

Как да си набавим нужната енергия


Витоша 100

Реалността също е такава, че средностатистическият любител колоездач няма време за специална подготовка за състезания. Следователно трябва да приеме, че отива на 100 км. отсечка, за която може би не е напълно готов. При това положение трябва да си набави нужната енергия и да разпредели силите си правилно, за да не се получи детинска грешка – здраво каране първите 20-30 км. и после бедствие в останалите 70.

В тези критични моменти много добра работа вършат хранителните добавки и витамини. Bike Center предлага богата гама продукти от такъв тип на водещата марка Science in Sport, която е използвана от колоездачни отбори като Sky Cycling Team и футболни като Manchester United. Т.е. вече сте наясно, че в следващите редове ще говорим за безвредни енергийни добавки, които нямат нищо общо с вредна химия, допинги, зоб, нацепини и т.н.

Витоша 100

Ето една работеща програма, която е подходяща за карания като Витоша 100:

Преди каране


Закуската, както знаем от малки, е изключително важна за това как ще се чувстваме през целия ден. Хапнете добре преди да се качите на колелото – все пак недейте да преяждате, защото така тялото изразходва прекалено много енергия при храносмилане и усвояването на веществата. Желателно е храната да е богата на въглехидрати и да бъде консумирана 2-3 часа преди спорт. Задължително е тялото да бъде добре хидратирано преди да завъртим педалите. За целта изпийте 500-1000 мл. вода с разтворени SIS GO HYDRO таблетки. 

Енергийно барче SIS Go Energy Bar също е добра идея за добавяне на още 25 гр. въглехидрати за допълнителна сила или напитка на прах SIS GO ENERGY .

Докато карате


Захранването докато караме е често подценявано, а именно там се крие рецептата за сила през целия ден – нужно е да приемаме хранителни вещества постоянно, но на малки порции, така че тялото да взема нужната му енергия, но без да ни става „тежко“.

Прием на въглехидрати: Тъй като тялото ни може да съхранява достатъчно въглехидрати само за 90-120 минути, трябва да се приема до 60-90g въглехидрати на час по време на продължително колоездене (над 90 минути), за да се поддържа въглехидратната доставка към мускулите. Ако не сте свикнали да консумирате толкова много въглехидрати по време на тренировка, добра идея е да го изпробвате, за да сте сигурни, че тялото е способно да поеме такива количества без затруднение.

Приемането на електролити в тази част от физическото натоварване е ключово - за целта отлична работа вършат хидратиращите SIS GO HYDRO и даващите нужната енергия гелчета SIS GO Energy.

Нещо важно, което също трябва да се съблюдава е степента на потене: В зависимост от това колко се потите, трябва да съобразите достатъчен прием на течности. Желателно е да не се губи повече от 2-3% от телесната маса, за да бъде тялото хидратирано и подготвено за следващия ден – било то за ново каране или за ежедневните ни дейности. Всеки знае от личен опит, че не може да си позволи умопомрачително каране в неделя и понеделник да бъде годен за 8-часов сериозен работен ден.

След каране


Почивката логично е съществен елемент от това да се чувстваме добре на следващия ден и да качваме нивото в издръжливостта и възможностите си. Възстановяването след тренировка започва 30 минути преди края на карането. Тогава е желателно да заменим гликогена и електролита и да възстановим чистата мускулатура. Приемането на REGO Rapid Recovery е много удачен вариант в тези момент, а след това трябва да се стремим менюто ни да съдържа въглехидрати, протеини и зеленчуци. 

 

 

Какво трябва да вземете със себе си на Витоша 100:

 


Задължително:

  1. Каска
  2. Поне една резервна вътрешна гума и разбира се нужните инструменти за смяната ѝ
  3. Мини помпа
  4. Мултитул
  5. Ветровка / софтшел
  6. Удобна раница
  7. Бидон за вода

Много препоръчително:

  1. Удобно джърси и панталони или дрехи за спорт – от материя, която отвежда потта
  2. Удобни ръкавици
  3. Калници
  4. Протектори
  5. Таблетки за вода SIS GO HYDRO
  6. Енергийни барчета SIS Go Energy Bar
  7. Енергийни гелчета SIS GO Energy

Не се притеснявайте, ако забравите нещо съществено преди старта, защото на шатрата на Bike Center ще може да намерите всичко необходимо.

Очакваме те в някой от нашите магазини - сервизи в страната:

 

Магазини Bike Center

*ЕМБЕД КЪМ ВСИЧКИ ЛИНКОВЕЕЕЕЕЕЕ*

Голямото колебание: 27,5 или 29-инчови гуми да избера?
Голямото колебание: 27,5 или 29-инчови гуми да избера?

Помните ли времето, когато като кажеш "колело" и всеки разбираше онова стандартното 26-инчово? (или цолово както казва старата школа, което е едно и също впрочем) Та, същото това 26" колело си беше стандарт за масовката, като от време на време се срещаше и някое 28" класическо шосейно, известно в квартала като "бегач" - може би защото наистина доста ги "бегаше" по асфалта.

В чужбина още отдавна нещата се бяха попроменили, но в България 26-цата си беше Колелото. За детските пък си беше само "детско" и обикновено беше 16-ка, но главно си се определяше на око - видиш ли го по-малко, значи е детско - чиста работа.

Добре дошли в 2020 година, когато освен Covid-19 имаме около 15 размера на гумите, още 7-8 размера на рамките и всяка година излиза нова дисциплина в колоезденето. Едно време беше само планинско и шосейно, а сега като кажеш планинско и ти задават още 5 допълнителни въпроса да се разбере катери ли, спуска ли, само ли върви, говори ли, яде ли.

Любителите на Ладата и Москвича ще кажат "развалиха ги" и "съсипаха я тая държава", но всъщност цялото това нещо с размерите на гумите, рамките и стиловете е в полза на колоездачите, само че идва малко трудно в началото да се ориентираш като клиент. 

Има 2 велики въпроса, които мъчат прохождащите в колоезденето - какъв размер гуми да взема и какъв размер рамка? (и такова ли имало, пита всеки път леля Гинче! Има, Гинче, има - то е като при дрехите.) За размера на рамката производителите са го казали, а има и калкулатори.


 

За размера на гумите

За размера на гумите обаче нещата са по-скоро до личен избор като и тук законите на физиката си вАжат с пълна сила. 

Размерът на гумите в момента е един от определящите факторите за типа на колелото - детскопланинскошосейно и т.н. в различните стилове. За избор на детски велосипед четете тук

Въпросната 26-инчова гума по новите стандарти вече се причислява към "малките" велосипеди - не баш детски, но да кажем юношески. Изключваме тук разни дърт джъмп колела и т.н.

Вместо преди 10-тина години при навлизането на 29-ките и 27,5-ците да изхвърлим 26-ците в кофата, производителите решиха да го оставят като размер, но да го причислят към тези за подрастващите. Така че всички възрастни вече да го забравят този размер - трябва да сме модерни и не върви да си купуваме нещо морално остаряло.

28-инчовите гуми ги прескачаме, защото те са си класически за шосейното колоездене и там нещата варират вече само в широчината и предназначението.

И най-накрая стигаме до голямото колебание - 27.5" или 29" да си вземем? И сега всички новоизлюпили се разбирачи ще скочат и ще кажат "29-ка разбира се, луд ли си!?" Да, ама не точно. Затова ще разгледаме съществените разлики между двата размера, които накрая всъщност някой може да заключи, че не са въобще толкова съществени - зависи от ситуацията.

Размер на гумите

Да започнем от А и Б. Върнете се в 6 клас - говорим за диаметър на окръжност. От графиките виждаме, че  27.5" е с вътрешен диаметър 584 мм и външен със стандартна гума 2,3" е 702 мм, а 29" е 622 мм вътрешен и 740 мм външен, респективно със същите гуми. Говорим за въртене, говорим за съпротивление, говорим за инерция, говорим за маневреност и още други интересни неща от физиката, които имат значение при колоезденето. 


 

История

Да погледнем набързо как се развиха нещата и откъде дойдоха тези 27.5 и 29-ки и пенсионираха 26-ците.

По принцип от край време стандартът за колело е шосейният с 622 мм вътрешен диаметър на гумата (28" по десетичните стойности), но когато през 1980 г. маунтин байка става все по-популярен, инженерите са принудени да намалят диаметъра с цел по-голяма здравина. Едно време 28" едностенна капла по камъни е ставала на нищо за кратко време. Така се ражда 26" с 559 мм.

С напредването на технологиите  обаче каплите станаха двустенни и доста здравички и се реши в XC категорията да има 29" (някъде около 2009 г. стана популярно) - нещото, което ще преобърне представите ни за планинско колоездене, според маркетинг отделите на големите марки.

Както по-наблюдателните са забелязали 622 мм. е стандарт за 28" при шосейните пък при планинските го даваме 29" - точно така, те са еднакви, но ги кръщават различно, за да се различават. Реално 622 мм. е вътрешният диаметър, което е 24,4 инча, но пък всичко отгоре (гумата) като се прибави и нещата си идват на мястото си. При шосейните по-тънките гуми повдигат до 28", а при планинските по-дебелите гуми повдигат до 29". Затова и десетичните стойности (в инчове) отговаря на външния диаметър, а ISO стандартът (например 622мм) e за вътрешния диаметър на гумата. Объркване става през годините поради различните държави, езици, метрични единици, производствени предпочитания, маркетингови трикове за означаване и т.н. (например френско означение за гума 700C е 622 мм. по ISO и може да бъде 28" и 29" в зависимост от надуването, ширината и предназначението!) 

Маркетингово нещата се случиха доста добра с голямо wow, по-високите хора най-напред се видяха на снимка с по-съразмерно спрямо тях колело, а големите гуми мачкаха камъните лесно и се засилваха с доста висока скорост надолу. Обаче се появиха и критици - бяха тромави, тежаха повече, наложиха други стандарти на частите и т.н. 

И тогава маркетолозите си казаха "Бинго! Вкарваме 27.5" и го представяме за най-доброто от двата свята (26 и 29). От малки знаем, че балансът е най-добре и точно това се случи с 27.5" в рекламите - бяха представени като следващото мега гига променящо света нещо - хем бързо, хем повратливо, хем по-леко от 29-ка и всичко най. И така, всичко премина на 27.5" (около 2013 г.) до момента, в който някой не каза, че е време за ново wow и нова промяна. 

До преди година някои дисциплини си бяха запазена територия за 27.5" (Downhill, Enduro), а други за 29" (XC), но "29-ката е по-бърза, засилва се повече, гази наред камъни и корени - нека я въведем и в стилове като Трейл, Ендуро и Даунхил." Вече е сторено. А сега да видим кое, как и защо. 

Сравнение 27.5" срещу 29"

  • Проходимост - 29-ката е по-добра

Поради по-големия си диаметър и следователно по-малък ъгъл на атака на препятствията (камъни, корени и т.н.) 29-инчовата гума преодолява неравностите по-лесно и по-бързо. Това при изкачване е особено удобно, тъй като вместо да се блъснем като в стена при среща с някой по-голям камък, ние го прегазваме.

Ъгъл на атака

При спускането е същото и се засилваме доста повече, тъй като по-голямата окръжност се засилва по-бавно, но набере ли скорост поддържа по-лесно.

Също така разстоянието от средното движение до земята при 29-ките е по-голямо, което ни дава точно тези милиметри разлика от това да ударим корена на дървото с педалите и да паднем или да преминем успешно с бясна скорост. По тази причина мнозина преминават към курбели с дължина 170 мм., но това е друга тема. Логично пък повдигането влияе негативно на центъра на тежестта и той се вдига, което ще ни пречи при управлението.

Като проходимост бихме заключили, че в това отношение 29-ката превъзхожда останалите като срещу 26-ца разликата вече си е осезаема.


 

  • Маневреност - 27.5" е по-добър.

Тук нещата са доста ясни - по-голям е равно на по-тромав. По-трудно ще завиете с 29-ката, а и тя е с по-висок център на тежестта. Нещо никак не за пренебрегване е склонността на 29-ката да се засилва зверски надолу и същевременно да бъде по-трудно управляема, така че ако не сте добър карач може да влезете в приключение и да не овладеете машината. При 27.5" нещата са по-балансирани - имаме повече контрол над велосипеда.


 

  • Ускорение - 27.5" е по-добър.

Отново връщайки се към физичните закони става ясно, че по-малкото колело се завърта по-бързо и по-лесно от по-голямото колело. Т.е. приемайки еднаква ширина и модел на гумите, то 27.5“ ще ускори по-бързо от 29“, а вие ще изразходвате по-малко енергия. След първоначалното ускорение и набирането на скорост нещата се обръщат, но в началните 15-20 метра по-малката гума има предимство.

Ускорение


 

  • Тегло – 27.5“ е по-лека

За много хора теглото на велосипеда е от първостепенно значение и си мислят, че колкото е по-лек велосипед, толкова повече „върви“. Всъщност не е точно така – много важна е геометрията и компонентите по колелото, а способностите на колоездача дори няма да ги коментираме.

Но при един и същи колоездач с по-леко колело в сравнение с такова с по-добра геометрия за катерене да кажем, то може второто да се окаже по-бързо. (също голямо значение има и окачването и обирането на неравностите, но това е друга тема)

Тегло

При теглото на движещите части обаче нещата са малко по-значими, т.е. пак физичните закони ни казват, че тегло при движещите се елементи оказва повече влияние и се усеща повече от „мъртво“ тегло. Питате се колко пък може да бъде разликата? Понякога достига до 500-600 грама разлика за комплект.


 

  • Сцепление и контактна площ – по-голямо е при 29-ката

Тъй като диаметърът на гумата е по-голям, то 29-ката „стъпва“ на по-голяма площ, следователно осигурява по-добро сцепление. Сцеплението разбира се зависи много от каучуковата смес и модела, а може да се коригира и с широчината на гумата, но при равна широчина и модел, то 29-ката има малко по-добро сцепление.

Контактна повърхност


 

Височина на колоездача – до колко има значение?

Широко се тиражира мнението, че за високи хора е по-подходящ по-голям размер гуми, т.е. 29-ка. По принцип в това има известна логика, тъй като въпросните велосипеди изглеждат и са малко по-големи от събратята си 27.5“. Но това не отменя написаните по-горе физични факти. При правилно избран размер на рамка, то и 27.5“ би бил перфектен дори и за висок колоездач.

Прието е, че за височина на колоездача отговаря размерът на рамката, а не на гумите, но също така е ясно, че по-големият размер гуми увеличава големината на колелото. Да приемем, че има известна логика хора с ръст над 1,90 да се ориентират към 29-ките. Обратно на това пък хора с ръст 160 см понякога изглеждат доста дребни на фона на 29“ гуми и откровено се затрудняват с управлението му. Отново условно може да се приеме, че за ръст под 165 см са по-удачни 27.5“.


Обобщение

  • Ако това е първото ви „истинско“ колело и сте висок под 190 см е разумно да се ориентирате към 27.5“, тъй като се управлява по-лесно
  • Ако ще карате XC по леки пътеки и държите колелото да е повратливо и лесно за управление и сте високи до 1,90 см то може да се чувствате по-добре с 27.5.
  • Ако ще карате XC по пътеки с повечко камъни и корени е разумно да вземете 29“, така че да преминавате по-лесно през препятствията.
  • Ако ще карате състезателно XC и се предполага, че сте добър карач, то вземете 29“.
  • Ако ще карате предимно по асфалт на дълги разстояния или в парка и до работа, то може да се замислите за градско, шосейно или Gravel колело. Последното е тенденция, която би задоволила стила на каране на поне 60% от българите. Там размерът на гумите е 28“ и отиваме в друга тема.
  • Ако прохождате в дисциплините Trail, Endurо и Downhill е по-удачно да вземете 27.5“, тъй като по тежките терени 29-ката е звяр, който изисква умения и техника. Не си мислете, че с 2 карания в планината ще може да се справите с 29-ка с окачване по стръмните пътеки. Думите са на 8-кратния шампион на България по Enduro – The one and only Иван Колев.
  • Ако вече сте машина и искате да се конкурирате с Иван Колев в дисциплините с дългоходово пълно окачване, то може да преминете към 29“.

 

 

 

Какво е това размер на рамка и как да изберем?
Какво е това размер на рамка и как да изберем?

Карането на колело, което не пасва идеално, не е забавно. Все едно да носите един размер по-тесни дънки от необходимото. Освен неприятното усещане също така си причинявате болка и създавате предпоставка за изкривявания. Колелото трябва да се кара в оптимална позиция - нито да сте прекалено изправен, нито да лежите, за да стигате кормилото. Движението на краката трябва да е свободно и когато завивате да се чувствате комфортно.

За щастие производителите на велосипеди знаят това и съответно са издали препоръки за съотношението височина на колоездача спрямо размер на велосипеда.


Планински велосипеди

При планинските велосипеди размерът на рамката се означава в инчове (") или в см и по-специално отраява дължината на седалковата тръба, която започва от средното движение и завършва до началото на седалковото колче. За по-лесно на потребителите някои фирми приравняват тези стойности в буквено означение (XS,S, M, L, XL, XXL). Тъй като дължината на всички тръби на рамката е пропорционална, с увеличаването на дължината на седалковата тръба на практика увеличаваме и другите, така че образно казано рамката става по-голяма.

Производителите са изчислили колко дълга трябва да бъде тази тръба и съответно големината на рамката спрямо средностатистическо телосложение на човек като за отправна точка се взима неговата височина. Допълнителното регулиране за по-точно пасване се извършва с корекция във височината на седалката и дължината на лапата.

Приблизителната стойност в резултатите е спрямо различните модели - т.е. някои модели са в размер 19", а други са в размер 18" см., но приблизително говорим за Х подходяща височина на велосипедиста.

Например при CUBE моделите с 27.5-инчови гуми са с четни номера на размера на рамката - 14", 16", 18", 20", 22"
Отново при CUBE моделите с 29инчови гуми са с нечетни номера на размера на рамката - 17", 19", 21", 23"
Т.е. човек с височина 175 см може да си вземе рамка 17" или 18" спрямо желанието му за размер на гумите.
При Specialized и Cross обозноченията на размера на рамката са с букви - S, M, L, XL, XXL за улеснение на потребителите.

Размерите са ориентировъчни, но е общо прието, че човек с височина Х би се чувствал комфортно при рамка с размер в диапазона Y-Z.

Разминаване до 1-2 инча в размерите не е фатално. Не допускайте разминаване с повече от 3 инча.

Правилната стойка при планинско колоездене трябва да изглежда по този начин:

 

Размерът на рамката няма общо с размерът на гумите, които при планинските велосипеди са 26-инча (остарял стандарт, който вече се ползва за юноши), 27.5-инча и 29-инча.Използвайки филтрите за наличност и избирайки диапазон от размери в нашия сайт ще може да се ориентирате от кои модели имаме налични подходящи размери за вас.

Също така ще може да филтрирате по модели и по цена, така че да намерите най-правилното колело за вас спрямо размер, цена и производител.

Таблици за размери може да намерите на сайта на Bike Center.


Шосейни велосипеди

При шосейните велосипеди размерът на рамката се означава в сантиметри и по-специално отразява реалната дължина на горната хоризонтална тръба (effective top tube) от кормилото до колчето на седалката. Тъй като дължината на всички тръби на рамката е пропорционална, с увеличаването на дължината на горната хоризонтална тръба на практика увеличаваме и другите, така че образно казано рамката става по-голяма.

Производителите са изчислили колко дълга трябва да бъде тази тръба и съответно големината на рамката спрямо средностатистическо телосложение на човек като за отправна точка се взима неговата височина. Допълнителното регулиране за по-точно пасване се извършва с корекция във височината на седалката и дължината на лапата.

Приблизителната стойност в резултатите е спрямо различните модели - т.е. някои модели са в размер 51 см, а други са в размер 49 см., но приблизително говорим за Х подходяща височина на велосипедиста.

Размерите са ориентировъчни, но е общо прието, че човек с височина Х би се чувствал комфортно при рамка с размер в диапазона Y-Z.

Разминаване до няколко сантиметра в размерите не е фатално. Не допускайте разминаване с повече от 4 см.

Правилната стойка при шосейно колоездене трябва да изглежда по този начин:


Размерът на рамката няма общо с размерът на гумите, които при шосейните велосипеди са 28-цолови.

Използвайки филтрите за наличност и избирайки диапазон от размери в нашия сайт ще може да се ориентирате от кои модели имаме налични подходящи размери за вас.

Също така ще може да филтрирате по модели и по цена, така че да намерите най-правилното колело за вас спрямо размер, цена и производител.

Таблици за размери може да намерите на сайта на Bike Center.


Градски велосипеди

При градските велосипеди размерът на рамката се означава в сантиметри и по-специално отразява реалната дължина на горната хоризонтална тръба (effective top tube) от кормилото до колчето на седалката. За по-лесно на потребителите някои фирми приравняват тези стойности в буквено означение (XS,S, M, L, XL, XXL).Тъй като дължината на всички тръби на рамката е пропорционална, с увеличаването на дължината на горната хоризонтална тръба на практика увеличаваме и другите, така че образно казано рамката става по-голяма.

Производителите са изчислили колко дълга трябва да бъде тази тръба и съответно големината на рамката спрямо средностатистическо телосложение на човек като за отправна точка се взима неговата височина. Допълнителното регулиране за по-точно пасване се извършва с корекция във височината на седалката и дължината на лапата.

Приблизителната стойност в резултатите е спрямо различните модели - т.е. някои модели са в размер 51 см, а други са в размер 49 см., но приблизително говорим за Х подходяща височина на велосипедиста.

Размерите са ориентировъчни, но е общо прието, че човек с височина Х би се чувствал комфортно при рамка с размер в диапазона Y-Z.

Разминаване до няколко сантиметра в размерите не е фатално. Не допускайте разминаване с повече от 4 см.

Правилната стойка при градско колоездене трябва да изглежда по този начин:

 

При избирането на градски велосипед обърнете внимание на подкатегориите понеже градски велосипед е доста широко понятие - повечето хора го разбират като велосипед с калници, но това звучи прекалено елементарно. Има най-различни видове градски колела в зависимост от това къде ще се ползват.

Размерът на рамката няма общо с размерът на гумите, които при градските велосипеди най-често са 28-цолови.

Използвайки филтрите за наличност и избирайки диапазон от размери в нашия сайт ще може да се ориентирате от кои модели имаме налични подходящи размери за вас.

Също така ще може да филтрирате по модели и по цена, така че да намерите най-правилното колело за вас спрямо размер, цена и производител.

Таблици за размери може да намерите на сайта на Bike Center.

 

*да се проверят всички ембеди, както и да се променят всички снимки с тези от реална среда! * 

 

Размер спрямо желаното поведение на байка или иначе казано S-Sizing

Велосипед Stumpjumper Evo

Както вече знаем от Enduro 2020, то Specialized се съсредоточават върху това, което има значение, а именно размерите на колоездача, но и неговия стил на каране. 6 размера ти дават възможност да избереш точно това, което искаш - по-повратлив и палав байк или по-стабилен и "тежко" стъпващ звяр. По-голямо S= по-стабилен байк, по-малко S= по-маневрен байк.

Пример: Ако си висок 1,73 и досега си карал M размер, то сега S-3 ще бъде еквивалентът. Но сега имаш 2 избора - ако искаш по-повратлив байк може да преминеш на S2, но ако искаш по-стабилен байк при висока скорост, то може да избереш S4. От този пример става ясно, че за 1,73 см. имаш цели 3 "правилни" размера. 

Поддържай форма у дома с Tacx
Поддържай форма у дома с Tacx

Домашната изолация за ограничаване на коронавируса налага промени в начина ни на живот, но за щастие не е нужно да откриваме нещо ново, за да поддържаме форма у дома. Решението е измислено много отдавна, а с развитието на технологиите стана и далеч по-забавно. Интерактивните SMART тренажори на Tacx ни създават страхотна виртуална реалност, давайки ни възможност дори да участваме в емблематични състезания като Париж – Рубе и много други класики.

Всъщност домашната тренировка с Tacx и собственото ти колело може да бъде доста завладяващо и един добър тест за възможностите ти. Ето 6 съвета, ако си решил и ти да се впуснеш в света на Tacx:

1. Избери подходящия тренажор

Започнеш ли да търсиш тренажор за колоездене разбираш, че има десетки опции, а големият избор може да бъде объркващ. Най-известната марка за домашни тренажори Tacx има модели за всеки един тип колоездач. Това кой тренажор ще ти прилегне най-добре зависи от твоите цели. Има два основни вида тренажори – обикновени и Smart.

 

-

Вторите се свързват софтуерно към телефон, таблет или компютър за страхотно интерактивно преживяване. Силата на педалиране се предава безжично към устройството. Теренът става по-стръмен – педалирането става по-трудно. Схващаш идеята. С приложенията на Zwift и Tacx трасетата и програмите са стотици. Също така има тренажори с директен монтаж (direct drive) и такива с цяло задно колело.

 

-

Обикновен или Smart тренажор зависи от твоите желания. Колко сила ще може да приложиш, колко % максимален наклон искаш да симулираш, колко тих искаш да бъде тренажорът и какъв е заделеният бюджет. Отговаряйки на тези въпроси кръгът от възможности ще се смали.

2. Определи си цели

Преди да започнеш, определи си ясни цели. Искаш да станеш по-издръжлив? Искаш да свалиш килограми? Искаш да увеличиш експлозивността си? В зависимост от целите може да избереш подходящия софтуер. Tacx Premium и Premium HD предлагат библиотека от реалистични тренировъчни програми и състезания по реални GPS отсечки.

Също така може да избираш от десетките безплатни програми за тренировка.

3. Позиционирай тренажора правилно

Tacx

Бъди готов: карането на колело у дома ще направи локви от пот! Все пак тренираш истински, нали? Избери подходящо място за тренировка. Някои превръщат гаража си в интерактивно колоездачно помещение с модели за публика. Не е нужно да стигаш чак до там, но предвиди достатъчно просторно помещение с достатъчно въздух – например хола. От време на време може да се наложи да отвориш прозорците.

Постави маса пред тренажора, на която да сложиш лаптопа или таблета. В зависимост от тренажора е възможно той да издава шум – помисли за другите у дома, за да не ги смущаваш прекалено.

4. Избери подходящите аксесоари

Достатъчно бидони с вода или електролити! Цялата тази пот трябва да бъде заместена, а знаеш, че хидратацията е от особено значение за всяка физическа дейност. Препоръчваме ти да сложиш постелка под тренажора, която да обира потта и да държи тренажора стабилен. Приготви си и една кърпа.

 

 

*ембед с инфо към постелка и стойка за таблет* 

 

Избрал си обикновен тренажор? Тогава може да си пуснеш надъхваща музика или да го позиционираш пред телевизора.

5. Начало на тренировката

След като си изпълнил всичко по-горе е време за същинската част. Избери подходящата програма като започнеш от по-щадящите. Спокойно, у дома си, вероятно никой не те гледа, не е срамно… Започни с програма за загрявка – почувствай колелото и тренажора, нагласи позицията си, подскажи на тялото си, че предстои тренировка.

Tacx

6. Забавлявай се

Започнеш ли да тренираш вкъщи ще осъзнаеш, че това е изцяло ново вълнуващо преживяване. Когато караш навън понякога имаш чувството, че времето лети. У дома може да ти се стори по-монотонно в началото – затова си постави цели, които да изпълняваш. Може да поканиш приятелите си с други Smart тренажори и да покарате заедно или пък да се изправиш в състезание с други хора от целия свят! При обикновените тренажори може да си пуснеш интересен филм докато правиш дълга тренировка или рок музика за ударно каране.

Виж всички тренажори на най-добрите цени тук.


 

Наличност по магазини

В нашия сайт може да използваш полезния таб „наличност по магазини“ и да разбереш в кой точно обект е наличен желания от теб продукт. Нужно е само да избереш размер (ако продуктът има размери) и да натиснеш бутона „наличност по магазини“ и voilà, информацията е пред теб.

Не забравяй, че абсолютно всеки един продукт е наличен и онлайн и готов за изпращане до 3 работни дни.


Очакваме те в някой от нашите магазини - сервизи в страната:

Магазини Bike Center

Как да изберем подходяща каска за колоездене?
Как да изберем подходяща каска за колоездене?

Ако едно време беше смешно и странно да носим каска, докато караме колело, то вече това е прието за нормално и каската се превърна дори в желан аксесоар на колоездачната униформа. 

Същото се случи и с предпазните колани в автомобилите, нали? Да, и коланите, и каските спасяват животи. Ето затова ще обърнем повече внимание на това как да изберем подходяща каска за колоездене - хем да ни е удобна, хем и да ни пази от травми.

Велокаската вече не е само защитен аксесоар за колоездене - през последните години тя бе радикално преработена, използвайки материали от ново поколение, усъвършенствана аеродинамика и смарт технологии.

В пълен контраст с "тенджерите на главата" от едно време, сега каските са стилни и най-важното доста по-ефективни.


Как да изберем правилната велосипедна каска

Видове каски

Разнообразието от стилове, размери, цели и функции може да бъде объркващо за потребителите. Затова създадохме пълно ръководство, което да ви помогне да направите информиран избор.

Първо, ще трябва да намерите размера си, което може да стане с помощта на диаграмите по-долу. Също така ще обясним различните функции и елементи на безопасност на съвременните велосипедни каски.

И накрая, ние избрахме някои каски, които са най-подходящи за стила на колоездене, който практикувате. След това, всичко, което трябва да направите, е да определите бюджета си и да купите най-подходящата.


Как да определите правилния размер на каската

Намирането на подходящия размер каска за вас е лесно и може да се извърши самостоятелно за по-малко от минута. Просто използвайте метърче, като започнете от около 2,5 см над веждите на челото.

Сега измерете пълната обиколка на главата си, като поддържате нивото на лентата и над ушите - използвайте огледало, за да проверите дали линията ви е правилна.Това е най-широката част на главата и измерването, на което се основават размерите на каската.

Уверете се, че лентата е близо до вас и повторете измерването няколко пъти, за да сте сигурни, че резултатът е точен. Намирането на идеално подходяща каска е важно за ефективността й по време на удар и за общия комфорт.

След като направите измерването, използвайте таблиците по-долу, за да установите размера, който трябва да поръчате.

Тези измервания са грубо ръководство, така че ако имате съмнение не се притеснявайте да се консултирате с представител на Bike Center.

Обиколка на главата

Размер
47 - 51cm XS
51 - 55cm S
55 - 59cm M
59 - 63cm L
61 - 65cm XL

Избирането на правилния размер е от фундаментално значение. Не само, че ще Ви бъде по-удобно, а по-важното, че правилният размер определя правилната защита при падане. Например ако каската е по-голяма от необходимото, то при удар тя може да се измести и съответно да не пази частите, за които е предвидена. Ако пък е малка ще Ви бъде неудобна и има голяма вероятност да спрете да я носите.

Правилният размер каска трябва да приляга стегнато върху главата Ви, но да не Ви притиска прекалено много. С използването на пристягащите механизми може да постигнете идеален комфорт.

Каската не бива да се мести много лесно и не трябва да седи килната на някоя страна - било то напред, назад, наляво, надясно. Тя трябва да седи изправена като предният край е на отстояние около 2-3 см от веждите. 


Анатомия на колоездачната каска

Как да изберем каска за колоездене

Съвременните модели имат много елементи, форми и функции специално за всяка дисциплина. Основните характеристики, които трябва да се вземат предвид, включват:

  • Вентилация - дизайн, брой и обем отвори
  • Система за пристягане - стил на пристягане на задната страна на каската, за да я поддържа на място
  • Каишка за брадичка - поддържа каската във фиксирано положение
  • Подплънка - количеството подплатен материал във вътрешната облицовка на каската
  • Подвижната подложка ви позволява да миете вътрешния материал, което може да бъде важно за хигиенната, тъй като обилно се потим в областта на главата
  • Тегло - особено важно за състезателните каски
  • Рефлективност - за да сте по-лесно видими през нощта
  • Защита при удар - съществуват няколко технически решения, включително и MIPS. Те са обяснени по-подробно по-долу
  • Козирка - някои каски, особено тези за MTB, се предлагат с подвижни върхове или козирки. Козирката на велосипедна каска служи за две цели - предпазва очите от слънцето и спира дъжда
  • Мрежа против насекоми в предната част на каската 
  • EPS слой - по-голямата част от шлема, който се руши и деформира, за да поеме шока от удара. Този слой обикновено се прави от разширяващ се полистирол или дори въглеродни влакна
  • Външен слой - външната твърда обвивка, която защитава EPS 
  • Съвместим монтаж с аксесоари - някои каски са проектирани да ви позволят да монтирате, екшън камера или светлина

Избор на каска спрямо типа колоездене

Каска спрямо типа на колоездене

В света на колоезденето са се наложили някои тенденции, продиктувани от стила, който практикувате. При каските това не е изключение, като имаме 3 основни типа каски:

  • градски тип - предлагат базова защита като са предвидени да са удобни и функционални, все пак най-вероятно не искате да ходите на работа с full face каска, а търсите нещо по-практично.
  • шосеен тип - отличават се с лекота, аеродинамичност и добро проветрение.
  • планински тип - тук е наблегнато на защитата като тези каски са замислени с основна цел да ви пазят при удар и съответно може да бъдат жертвани теглото, визията и функционалността. 

Разбира се всички тези основните типове се разделят на няколко вида в зависимост от специфичната употреба. Вие сами трябва да прецените дали протекция в задната част на главата е важна за Вас или ще изберете по-добро проветрение и удобство на каска, която не пази тази част на черепа Ви. Например планинските каски задължително имат протекция отзад, докато повечето градски нямат.


Избор на протекция

MIPS

Защитната част на каската се състои от външна черупка и вътрешна облицовка, които са интегрирани заедно:

Пластмасовата обвивка на каската осигурява известна устойчивост на пробиване и позволява на шлема да се плъзга при удар (за да предпази главата и шията ви).
Обшивката на каската е изработена от експандиран пенополистирол (по същество висококачествен стиропор); тя предпазва главата ви, като разсейва ударовите сили.

Вече знаем, че ротационните сили също могат да причинят мозъчно нараняване, дори ако увреждането е по-малко очевидно. В резултат на това производителите на каски са разработили широк спектър от технологии - всички брандирани с различни имена - за да сведат до минимум ротационните сили по време на злополука. Ако често карате по опасни места или просто искате по-голямо спокойствие е добре да помислите за допълнителната защита, която предлага системата MIPS.

  • MIPS: Multi-directional Impact Protection System (Многопосочна технология за защита от удар), открита в редица марки, представлява слой с ниско триене, който пренасочва ротационните ефекти, като позволява на абсорбиращата удара облицовка от пяна леко да се върти по време на удар.
  • ANGI: това е най-новата технология в света на каските, внедрена от гиганта Specialized. Тази система се свързва с телефоните на ваши приятели посредством приложение като в случай на беда с вас (падане и т.н.) ANGI изпраща съобщение до тях, за да Ви помогнат. ANGI е отделно устройство и се закупува отделно от каската. 

 

 

Как да опазим колелото си от кражба
Как да опазим колелото си от кражба

 

 

Всяка година социалните мрежи, а напоследък и сутрешните блокове на телевизиите, се наводняват от публикации за откраднати велосипеди, „нагли крадци“ и всички цъкаме с език как после колелата са неоткриваеми, а полицията и управляващите не могат да ни защитят. Е, да приемем, че реалността е такава – крадци има и ще има, а изглежда не може да разчитаме на други, освен на самите нас да защитим имуществото си.

Инвестирайте в нова качествена заключалка, отколкото в ново колело, което да замени откраднатото. Просто така излиза по-изгодно.

В тази статия ще ви разкажем за по-добри начини да защитите велосипеда си от набезите на крадците от това да пускате отчаяни постове във Фейсбук с надеждата някакси крадецът да бъде заловен.

Докато при автомобилите широко разпространени са каско застраховките, то при байковете това не е често срещана практика, така че ще се спрем на по-традиционните методи, а именно правилното заключване на колелото.

На първо място, защото е най-важното нещо, което трябва да запомните от тази статия – избирането на правилното заключващо устройство ще спре крадците.

 

*снимка на абус и ембед към продуктите им на сайта*

 

Кое е правилното заключващо устройство?

*заключващо устройство с ембед към катинари*

 

За съжаление в България хората си мислят, че тънко кабелче за 10-тина лева ще опази велосипед за хиляди. Цената не винаги е определяща, разбира се, но все пак тя е някакъв ориентир за качеството и винаги трябва да помислите дали може да се доверите на нещо толкова евтино, което трябва да опази любимия байк.

В случая директно ви предупреждаваме – тънките кабелчета за 10 лева не могат да спрат крадците по никакъв начин, а по-лошото е, че дори няма да ги забавят. Само ще се зарадват на новата си придобивка.

 

Класове и видове заключалки за колело

 

Заключалките се делят на различни класове, видове и се избират според това къде и как ще се използват. Сами се досещате, че тук няма да говорим кое е най-сигурното заключване, а за това кое предлага достатъчна надеждност за предвиденото приложение. Неудобно е да носим най-сигурния катинар, който тежи 3 кг, в чантата ни за работа и да пътуваме с него по 10 км. на ден.

Също така няма да заключим любимия ни * Specialized * пред магазина дори и за 10 минути с най-евтиния катинар на пазара.

* ембед към новия сайт*

 

Класове заключалки

Класовете са висок, среден и нисък като за определянето им се използва световноизвестната скала на независимата организация Sold Secure като съответно нивото на сигурност е Gold Secure (висок), Silver Secure (среден) и Bronze Secure (нисък) като правим уточнението, че тук всички заключалки работят и всъщност ниския клас на Sold Secure все пак е достатъчно надежден за определени цели.

  • Gold класът дава най-високо ниво на защита 
  • Silver класът предлага висока сигурност спрямо цената
  • Bronze класът предлага защита и ще забави крадците

 Sold Secure

 

Холандската организация ART е другото голямо име при независимите тестове за сигурност като тя предлага скала от 1 до 5 (по-голямо число = по-голяма сигурност). Оценките се дават след задълбочени тестове с понякога дори налудничави методи – целта е да се покрие възможно най-широк диапазон от триковете на крадците. Някои от тестовете включват удари с чук, напън с лостове, замразяване, рязане с флекс, горелки и т.н.

ART

 

Видове заключалки


Locks

Кабелни заключалки

Много от по-долу описаните кабелни заключалки използват заключващ механизъм, който е перманентно монтиран за едната част на кабела. Другият му край се пъха в механизма, който го заключва или автоматично, или с поставянето на ключ в цилиндъра, или с избирането на цифрова комбинация. Някои използват отделен катинар (който може да се загуби), държащ краищата на кабела в заключалката.

Обикновен кабел

Железните кабели са с различна дебелина с гумено или пластмасово покритие, за да не надерат рамката на колелото. Повечето и най-разпространени на пазара обикновени кабели могат да бъдат срязани лесно и бързо с клещи. Друга тяхна слабост е простият заключващ механизъм.
Внимание! Тези кабели е добре да се използват само за заключване на компоненти към рамката.

Такъв тип са:

Обикновени кабелни заключалки *ЕМБЕД*

 

Спираловиден кабел

Те използват пружинни кабели, които се затягат/разпъват за по-удобно съхранение. Поради използването на тънки вътрешни железни кабели те предлагат само ниско ниво на сигурност в сравнение с рядко използваните по-дебели обикновени кабели и бронираните видове.

Такъв тип са:

 

Спираловиндни кабелни заключалки *ЕМБЕД*

 

Брониран кабел

Така нареченият брониран кабел по своята същност е железен такъв с допълнителна външна армировка, която предотвратява срязването му. Този тип заключване е налице и с ниво Sold Secure Gold. Тъй като теглото на стандартен брониран кабел Sold Secure Gold може да тежи до 2,8 кг. и често се продават със стойка за рамка (или трябва да купите отделно).

Такъв тип са:

 

Бронирани кабелни заключалки *ЕМБЕД*,

 

Верига с катинар

 

Веригите варират значително в зависимост от теглото, дължината, размера на верижната връзка и метода на заключване. Всички тези фактори засягат сигурността.

По-дебелите вериги (8 мм +) от близко разположени връзки предлагат доста висока степен на сигурност, особено ако краищата на веригата са заключени с качествен близкостоящ катинар. Близкоразположените халки и катинар предотвратяват рязането, а самите вериги са устойчиви на лостове. Обикновено са покрити с защитна материя или пластмасова обвивка, за да се намали корозията и да се избегне повреждането на боята на колелото.

Веригите се предлагат с ниво на сигурност Secure Silver или Gold. За съжаление, по-добрите вериги са тежки и не могат лесно да се носят върху велосипеда. Следователно ще трябва да носите веригата в чанта или кошница.

Такъв тип са:

 

Верига с катинар *ЕМБЕД*

 

D и U Locks тип „подкова“

ABus

Смятаните за най-сигурните заключващи устройства са така наречените „подкови“ заради формата си, която наподобява подкова или буквите D и U. В световен мащаб са препоръчвани от полицията в САЩ, Германия, Холандия и др.

По същество те са стоманени и често бронирани големи катинари. Някои модели при отключване освобождават само единия край на катинара, докато други и двата. Разликата идва от това, че вторите реално заключват на две места, които са независими една от друга. Този тип катинари се смятат за много надеждни и сигурни при правилното им поставяне – минимизирането на свободни пространства за използването на лост.

Репутацията на качествените „подкови“ често пъти директно отказва крадците. Повечето са с ниво на сигурност Gold или Silver Secure, а тези които са от по-нисък клас имат по-малка устойчивост при използване на лост. Препоръчва се използването на допълнителен кабел за лесносваляемите компоненти като капли, седалка и т.н.

Обикновено катинарите от този тип се заключват и оставят на мястото, където ще бъде поставено колелото - примерно за решетка в близост до работното място. Също така са подходящи за заключване на колелото в гараж или мазе за арматурни железа и т.н.

Такъв тип са: 

 

*ембед на катинар подкова*

 

Разгъваща се U заключалка

Разгъващата се „подкова“ се предлага със същото ниво на сигурност като традиционните подкови Gold Secure, но осигурява една идея по-голяма практичност при пренасяне. Разгъващите се елементи са закрепени с нитове, а заключващия механизъм обикновено е от най-висок клас.

Такъв тип са: 

*ембед на такава*

 

Ключалки тип белезници

Принципът на този вид заключване е същият като на затворническите белезници, само че тези са предвидени за заключване на велосипед, но реално могат да се използват и за други вещи. Едната им част захваща рамката, а другата се закача за фиксиран предмет.

Заключващият механизъм затяга автоматично, а отключването става с ключ – реално това предотвратява използването на лостове. Защитното ниво достига Silver Secure.

Аларма с проследяващо устройство

Казано най-просто, става дума за устройство с GPS сензор и GSM модем, което позволява да проследите и намерите велосипеда си, ако бъде откраднат. И не само това! Чрез мобилното приложение можете виртуално да „заключите“ байка си, което поставя Findy в специален активен режим, при който ще получавате известие на телефона си за всяко преместване на велосипеда в пространството.

Т.е. такъв режим действа почти като аларма и позволява да реагирате възможно най-бързо при опит или при вече осъществено посегателство върху вашия любим двуколесен приятел. През времето, в което ползвате велосипеда си и няма нужда той да бъде следен, можете да го „отключите“, което пести енергията на батерията. Ако пък се случи най-лошото, дори да е било преди час, ден или седмица, с Findy имате шанс да откриете собствеността си, като активирате режим „Търсене“.

Такъв тип са: 

*ембед на файнди*

 

Заключалка за колело


Как да преценим от какво се нуждаем?


Заключалка за колело

Въпросът е не дали имаме нужда от качествена заключалка, а от каква точно. За да разберем от какво имаме нужда трябва да преценим какъв е рискът от кражба:

Показател

Голям риск

Среден риск

Малък риск

Къде използвате колелото си най-често?

В голям град

В малък град или село

В много малко населено място

Колко скъп и набиващ се на очи е велосипедът?

Известна марка за сравнително висока сума

Местна марка за не много висока сума

Старо колело с малка стойност на вторичния пазар

За колко време оставяте колелото си без наблюдение?

Повече от 2 часа

За до 2 часа

За до 30 минути

Нивото на сигурност на заключалката трябва да бъде:

 Sold Secure Gold

 Sold Secure Silver

 Sold Secure Bronze

Горната таблица е чисто ориентировъчна. Дори и евтини, стари и ръждясали колела се крадат често, независимо, че после ги продават за смешни суми. Нашият съвет е да вземете адекватни мерки преди да съжалявате горчиво за байка си.

Заповядайте в магазините Bike Center за допълнителна консултация коя заключалка е най-подходяща за вашето колело и начин на живот.

Защо велосветлините са толкова важни за безопасността
Защо велосветлините са толкова важни за безопасността

Велосветлините са едни от най-често подценяваните аксесоари от колоездачите. Това е парадоксално на фона на статистики, които показват, че 1/3 от катастрофите с МПС с фатален край за колоездачите са станали по тъмно. И това при положение, че дневните карания са 80%, а тези през тъмната част на денонощието едва 20%.

Още по-плашещ е фактът, че половината от колоездачите освен че не използват велосветлини, дори нямат светлоотразители и понякога карат с тъмни дрехи. 

През 2012 г. ANEC – Европейска асоциация за координиране на потребителското представителство в стандартизацията, прави задълбочено изследване за велосветлините и тяхната правилна употреба и положително въздействие за намаляване на инцидентите с колоездачи. 

Интересното е, че голям процент от каращите колело в доста по-развити и богати държави от България също подценяват важността на фаровете и стоповете.

Развитието на велосветлините през последните години


 

Все пак от 2012 г. нещата доста се промениха и то към добро:

  • светлините станаха по-ярки и по-достъпни

  • благодарение на LED технологията вече са по-икономични и издържат много повече

  • повечето фарчета и стопчета вече са с вградени батерии и възможност за зареждане от USB порт

  • прикрепването на велосветлините стана доста по-лесно и удобно

Последните изследвания за безопасността


 

Последните проучвания за пътна безопасност дават допълнително доказателство, че светлините могат да ни спасят живота:

  • велосветлина с мощност поне 10 лумена се забелязва от 2 км. разстояние по права линия

  • в изследване на ADAC (Клуб на немските автомобилисти) се посочва, че 77 от 100 водачи на МПС със скорост от 40 км/ч забелязват преминаващ пешеходец по тъмно едва 10 метра преди сблъсък. Подобен е случаят и с велосипедистите, но те могат да бъдат срещнати на далеч по-опасни места като например лента за завой наляво

*снимка*

 

Какви светлини трябва да имаме


 

Вземайки предвид колко по-опасно е карането по тъмно е задължително да се запасим поне с така наречените сигнални светлини т.е. такива, които са направени, за да ни виждат нас, а не толкова да осветяват пътя ни. Такива са например:

*сигнални светлини и ембед на линкове към НОВИЯ сайт* 

 

Все пак ние препоръчваме по-мощни фарове и стопове, тъй като голяма част от улиците са слабо или въобще не са осветени. Такива са например:

*светлини за тъмни участъци иЗа каране извън града вече е задължително да използваме нещо, което ясно да ни показва пътната обстановка и да сигнализира на другите превозни средства от далеч, че и ние сме част от движението.

 


-

 


 

Минималното за безопасно придвижване по тъмно:

  • сигнален фар

  • сигнален стоп

  • светли дрехи със светлоотразителен елемент

Никога не карайте колело с черни дрехи и без светлини!

Очакваме те в някой от нашите магазини - сервизи в страната:

 

*снимка магазин* 

 

 

Съвети как да изберем детски велосипед
Съвети как да изберем детски велосипед

Помните ли момента, когато родителите Ви подариха първото колело? Може би сте били прекалено малко дете или е било доста отдавна, че имате съвсем мътни спомени? Един от начините да видите пред очите си същата реакция, която Вие сте имали при вида на велосипеда, е да подарите нов такъв на своето дете.

Ако четете тази статия, то знаете, че колелото е свобода, щастие и приключение. Сега нека умножим силата на тези думи по 100, защото в детските представи колелото е онази вълшебна приказка, която сънува всяка лятна нощ.

 

*снимка*

Като оставим настрана забавлението, карането на велосипед развива двигателната система на детето, чувството му за ориентация и превърналото се в много важно през последните години – желанието да излезе навън сред природата и да се отдели за момент от телевизора, таблета, телефона и другите дигитални игри, с които се занимава по цял ден.

Наближава 1-ви юни и сте решени да зарадвате детето си с нов велосипед? Нека Ви помогнем да направите правилния избор като Ви разкажем какво задължително трябва да съобразите при покупката на детско колело и за какво е желателно да помислите, имайки предвид индивидуалните особености на хлапето.

 

*снимка*

 

 

Какво ще рече детски велосипед?

Да започнем първо с дефиницията „детски велосипед“, защото тя е прекалено широка – има детски колела за 2-годишни и за 12-годишни. Сами се досещате, че и двете се водят за деца, но разликата е от небето до земята. Ако досега сте избирали колелото само по цвят, то нека ви кажем, че в света на колелата нещата са като в математиката – винаги може да се вкара още едно неизвестно.

 

Размер на колелото

 

За да помогнат с решаването на задачата, производителите разделят колелата на различни размери (на гуми, на рамка и т.н.) като при детските колела разделението е основно при размера на гумите, а за още по-лесно за всеки размер е дадена средностатистическата възраст, за която е подходящ. Най-лесно бихте се ориентирали от таблицата:

 

*таблица*

 

Деца над 12 г. и височина над 145 см вече могат да карат велосипед за възрастни 26" или 27,5" в най-малките размери на рамките.

Както знаем обаче, всеки човек е уникален, следователно най-добрият начин е конкретният модел колело да се пробва на място. В магазини Bike Center тази услуга е напълно безплатна, а всички велосипеди могат да бъдат закупени на изплащане.

Непременно трябва да Ви предупредим да не правите широкоразпространената грешка от миналото – да купувате по-голям велосипед на детето си, защото щяло „да го израсте“. Да, детето ще порасне, но годините каране на грешен по размер велосипед няма да се върнат, а те може да имат пагубно влияние върху хлапето.

*снимка*

 

Освен, че то може да намрази карането на колело, да падне лошо, в следствие на неправилна стойка и „лежане“ върху рамката, за да стига кормилото и педалите, могат да настъпят болки в ставите и най-лошият сценарий - физиологични изкривявания на части от тялото. Едва ли това е целта на един подарък. Затова не пестете пари, впоследствие може да продадете колелото или да го замените за друго с доплащане в Bike Center.

 

Тегло и геометрия

 

Винаги търсете максимално ниско тегло като се ръководите от следното нещо – препоръчително е то да не надвишава 25-30% от теглото на детето. Материалите, от които се правят повечето детски колела са стомана и алуминий като вторият метал е по-лек и по-желателен. Придържайте се към традиционната геометрия на рамката и избягвайте причудливите форми.

*снимка*

 

Детски велосипеди без педали

Още наречените велосипеди за баланс са подходящи за деца от 2 до 4 години и ръст до 100 см. като помагат на детето да пази равновесие и да развие вестибуларния си апарат преди да се качи на байк с педали. При този тип колела е важно да се съблюдава кога е време да се премине към класически велосипед с педали.

*снимка*

 

Скорости и спирачки

Повечето хора преценяват колко е хубаво едно колело по това колко „скорости“ или предавки има. Това е и правилно, и грешно. Важно е скоростите да са качествена марка и настроени правилно. Това може да ви гарантира само специализиран веломагазин – избягвайте колела на килограм в супермаркетите, защото са сглобени некачествено от „случайни“ хора, на които работата им не е да настройват колела.

*снимка*

Спирачките трябва да спират, но по-важното е да спират, когато е нужно, а не през цялото време на движение, защото това хаби усилия и износва компонентите. 90% от детските колела са с V-Brake спирачки и 10% с дискови, които са по-хубави и по-висок клас, но добре настроени V-Brake спирачки също са напълно достатъчни за нормално спиране.

 

 

Велосипеди с помощни стабилизиращи колела

Помощните колела до един момент помагат, а след това пречат. Образно казано те са като проходилката – в един момент трябва да се премахнат, за да може детето да кара самостоятелно.

 

*снимка*

Един съвет – не правете „мечешка“ услуга на детето си като му монтирате помощни колела до юношеска възраст! На 5-6 години децата обикновено вече са напълно способни да карат без помощни колела 16-цолов велосипед и всичко е въпрос на няколко дни свикване.

 

Задължително вземете и каска

Добре, помислили сте за помощни колела и за наколенки. Задължително преди това обаче купете каска! Ожулванията по колената и лактите минават бързо, но евентуални травми по главата може да бъдат доста по-опасни. Така ще развиете у детето и правилна култура на колоездене - задължително с каска, което ще му бъде полезно цял живот.

 

Разгледайте богатия избор от каски в Bike Center като имате предвид, че тя трябва да е точен размер - нито по-голяма, нито по-малка.

*снимка на детска каска*

 

 

Какво да не купувате в никакъв случай

  1. Не купувайте колела, които тежат прекалено много.
  2. Не купувайте от супермаркети велосипеди, които не са настроени правилно и щракат при всяко докосване.
  3. Не купувайте неподходящ размер колело за детето си. В никакъв случай не взимайте по-голям от препоръчителния с идеята, че "ще го израсте"

Разгледайте предложения от Bike Center :

 

 

Очакваме ви в някой от нашите магазини - сервизи в страната:

*снимка*

*изброени магазини*

 

 

Как да преборим умората по време на колоездене?
Как да преборим умората по време на колоездене?

Колоезденето е прекрасен спорт, носещ хиляди позитиви за човешкото тяло и психика. Наред с голямото удоволствие да упражняваш любимия спорт и да се разтовариш от напрегнатото ежедневие обаче, неизбежно идва и умората.

Всеки е изпитвал онзи момент, в който физическите сили не могат да отговорят на желанието да продължиш напред. Разбира се всеки един от нас има заложен капацитет на издръжливост и всеки усеща умората различно, но засега не сме чули за човек на този свят, който да не е изпитвал това чувство.

Именно заради това модерната медицина от десетки години се опитва да обясни и до голяма степен вече е ясно къде „отиват“ силите ни при въртене. Това знание вече е достатъчно, за да противодействаме до голяма степен на тези процеси в нашето тяло. Както всеки по-сериозно карал колело знае – не е достатъчно да се наядеш с пържоли преди каране.

 

 

Да се доверим на науката

Най-добрият начин, освен нормалното адекватно хранене за всеки един организъм, е взимането на хранителни добавки и витамини. Като говорим за това е нужно да направим едно важно уточнение – не става въпрос за допинг, за тежки химии, „нацепини“, „зоб“ и т.н. жаргонно известни вредни за организма вещества за „напомпване“.

В следващите редове ще разкажем какво предлагат най-добрите в бранша - Science in Sport, за да поддържат нивото на енергия в тялото ни постоянно високо. Така имаме сили да преминем тежките изкачвания и да се насладим на спусканията. Показателен факт е, че такива хранителни добавки използва не кой да е, а отборът на Sky, диктуващ модата в шосейното колоездене през последните години и Манчестър Юнайтед, за да издържат на високото темпо във Висшата лига на Англия.

Независимо каква цел сме си поставили или какво очакваме от своето тяло, има две основни неща, които задължително трябва да съобразим: правилната тренировка и захранване на организма. Тези две неща са еднакво важни за изпитването на удоволствие от колоезденето – било то състезателно или просто за разходка.

 

Ето много прост пример как без усилия може да постигнем много по-добри резултати, да увеличим удоволствието от колоезденето и да се чувстваме добре на следващия ден:

Преди каране

 

 

Закуската, както знаем от малки, е изключително важна за това как ще се чувстваме през целия ден. Хапнете добре преди да се качите на колелото – все пак недейте да преяждате, защото така тялото изразходва прекалено много енергия при храносмилане и усвояването на веществата. Желателно е храната да е богата на въглехидрати и да бъде консумирана 2-3 часа преди спорт. Задължително е тялото да бъде добре хидратирано преди да завъртим педалите. За целта изпийте 500-1000 мл. вода с разтворени SIS GO HYDRO таблетки. 

Енергийно барче SIS Go Energy Bar също е добра идея за добавяне на още 25 гр. въглехидрати за допълнителна сила или напитка на прах SIS GO ENERGY .

По време на каране

Захранването докато караме е често подценявано, а именно там се крие рецептата за сила през целия ден – нужно е да приемаме хранителни вещества постоянно, но на малки порции, така че тялото да взема нужната му енергия, но без да ни става „тежко“.

Прием на въглехидрати: Тъй като тялото ни може да съхранява достатъчно въглехидрати само за 90-120 минути, трябва да се приема до 60-90g въглехидрати на час по време на продължително колоездене (над 90 минути), за да се поддържа въглехидратната доставка към мускулите (1) , Ако не сте свикнали да консумирате толкова много въглехидрати по време на тренировка, добра идея е да го изпробвате, за да сте сигурни, че тялото е способно да поеме такива количества без затруднение.

Приемането на електролити в тази част от физическото натоварване е ключово - за целта отлична работа вършат хидратиращите SIS GO HYDRO и даващите нужната енергия гелчета SIS GO Energy.

Нещо важно, което също трябва да се съблюдава е степента на потене: В зависимост от това колко се потите, трябва да съобразите достатъчен прием на течности. Желателно е да не се губи повече от 2-3% от телесната маса, за да бъде тялото хидратирано и подготвено за следващия ден – било то за ново каране или за ежедневните ни дейности. Всеки знае от личен опит, че не може да си позволи умопомрачително каране в неделя и понеделник да бъде годен за 8-часов сериозен работен ден.

 

След каране

Почивката логично е съществен елемент от това да се чувстваме добре на следващия ден и да качваме нивото в издръжливостта и възможностите си. Възстановяването след тренировка започва 30 минути преди края на карането. Тогава е желателно да заменим гликогена и електролита и да възстановим чистата мускулатура. Приемането на REGO Rapid Recovery е много удачен вариант в тези момент, а след това трябва да се стремим менюто ни да съдържа въглехидрати, протеини и зеленчуци.